6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fotografi e rrallë e vitit 1924: 'Falja' - Adhurimi para Xhamisë së...

Fotografi e rrallë e vitit 1924: ‘Falja’ – Adhurimi para Xhamisë së Madhe në Vushtrri

Fotografinë në fjalë në profilin e tij në Facebook e ka sjellur profesori universitar i historisë prof. Jahja Drancolli. /InforCulture.info

Në fotografi shihen burra të shumtë duke falur namaz para Xhamisë së Madhe në Vushtrri. Në foto mund të vërehet se edhe brenda xhamia është e mbushur me adhurues fetar, dhe hapsira brenda xhamisë nuk ka mjaftuar për të gjithë besimtarët. Për shkak të numrit të madh të besimtarëve në xhami, kjo ditë mund të ket qenë ditë feste, Ditë Bajrami ose ditë e Premte ose siç njihet në popull Ditë e Xhuma.

Tjetra gjë që të bie në sy në këtë fotografi dhe lë shumë përshtypje, janë veshjet kombëtare të burrave para xhamisë që janë duke u falur. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments