6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KURIOZITETE Trekëndëshi i Dragoit, vendi ku u zhdukën qindra njerëz

Trekëndëshi i Dragoit, vendi ku u zhdukën qindra njerëz

Ka histori, ajo që lideri i madh mongol Kublai Khan u përpoq të pushtonte Japoninë në shekullin e 13-të, por që humbi 40,000 njerëz mu në Trekëndëshin e Dragoit.

Deti i Djallit (Japonisht Ma-no Umi), i njohur më mirë si Trekëndëshi i Dragoit, është një zonë në Oqeanin Paqësor përreth bregdetit japonez dhe ishullit Ogasawara që përfshin pjesën më të madhe të Detit Filipine. Shtrihet drejtpërdrejt përballë trekëndëshit të Bermudës dhe konsiderohet homologu i tij.

Mijëra vjet më parë, kinezët besuan se një dragua monumental jetonte në atë det, duke tërhequr anijet drejt fundit për të ushqyer urinë e tij. Prandaj nuk është për t’u habitur që zhdukja e anijeve në Detin e Djallit sot i atribuohet kësaj krijese mitike.

Ka histori se si udhëheqësi i madh mongol Kublai Khan u përpoq të sulmonte Japoninë në shekullin e 13-të, por që humbi 40 mijë njerëz në Trekëndëshin e Dragoit.

Sidoqoftë, historia më e famshme daton që nga viti 1952, kur anija kërkimore Kaio Maru No u zhduk me një ekuipazh të përgjithshëm prej 31 personash. Studiuesit ekzaminuan aktivitetin e vullkanit nënujor Myojin-sho dhe nuk u kthyen më në shtëpi.

Sipas mbishkrimit të Charles Berlitz në 1989 në Trekëndëshi i Dragoit, ushtria japoneze humbi pesë anije me rreth 700 njerëz në zonë nga 1952 deri në 1954, duke bërë që autoritetet japoneze ta shpallin atë të rrezikshme në mes të shekullit të kaluar.

Ajo që në të vërtetë ndodhi me njerëzit dhe anijet e zhdukura nuk është sqaruar kurrë plotësisht, si në rastin e Trekëndëshit të Bermudës.

Shkenca pretendon se nuk është aktivitet paranormal, por ekzistenca e sasive të bllokuara të gazrave të rrezikshëm në shtratin e detit. Më saktësisht, këto janë depozitime të klatratit të metanit, të cilat në një temperaturë më të lartë se 18 gradë mund të shkaktojnë një shpërthim befasues dhe të fundosin anijet pa asnjë lënë asnjë mbetje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments