6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KURIOZITETE Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e cila zotëron pothuajse të gjitha mjetet e prodhimit. Ajo renditet ndër të më ulëtat e të gjitha shteteve në Amerikën e Jugut dhe të Veriut sa i përket lirisë ekonomike. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik në vitet ’90 shkaktoi një krizë të rëndë ekonomike në Kubë. Ndërkohë, 3 ditë më parë, Raul Castro dha dorëheqjen si sekretar i parë i Partisë Komuniste të Kubës, duke i dhënë fund dinastisë Castro.

Koreja e Veriut

Një shtet me një popullsi më shumë se 25 milionë banorë. Në këtë shtet udhëhiqet në bazë të ideologjisë Juche, e cila përkthehet në vetëbesim. Koreja e Veriut mbetet shteti më i izoluar në botë. Shumë qytetarë në Korenë e Veriut vuajnë nga kequshqyerja.

Kina

Një shtet me një popullsi më shumë se 1,4 miliardë banorë. Kina mbetet një nga shtetet më të fuqishme në botë. Kina luan një rol kryesor në rajon, por edhe në të gjithë globin. Pas pandemisë, përplasjet me SHBA janë rritur ndjeshëm, ndërsa mbetet për t’u parë se si do të ndikojë pandemia në zhvillimet e mëtejshme në këtë shtet.

Vietnami

Një shtet me një popullsi më shumë se 98 milionë banorë. Reformat ekonomike dhe politike kanë nxitur një rritje të shpejtë të ekonomisë. Gati 45 milionë banorë i shpëtuan varfërisë nga viti 2002 deri në vitin 2018, sipas Bankës Botërore. Shumë kompani kineze janë duke u zhvendosur në këtë shtet, gjë e cila ka sjellë më shumë vende pune. Në ndryshim nga vendet e tjera. Vietnami nuk vuan sanksionet apo mungesa e investimeve.

Laosi

Një shtet me një popullsi më shumë se 7 milionë banorë. Edhe ky shtet drejtohet nga një parti e vetme, e cila ka sjellë një rritje të lehtë ekonomike gjatë viteve të fundit. Që prej shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Laosi është mbështetur te Japonia, Kina, Malajzia, por edhe Franca.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments