6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KËSHILLA Do të rigjenerojë zorrët: Të gjithë duhet ta pinë këtë çaj

Do të rigjenerojë zorrët: Të gjithë duhet ta pinë këtë çaj

A e dini se ulçerën në stomak mund ta shëroni për 1 javë, ndërsa diarren për pesë orë?

E tëra që duhet të bëni është të përgatisni këtë çaj që do t’ju ndihmojë të shëroni të gjitha infeksionet në stomak dhe do t’ju lehtësojë problemet e zorrëve.

Pija duhet të përgatitet nga lëkura e shëgës dhe gjithçka që duhet të bëni është ta thani dhe ta ruani në shtëpinë tuaj.

Përgatitja:

vendosni lëvoret e shegës në ujë të vluar. Vendosni 10-12 gram lëvore të thata shege në një filxhan ose gotë të ngrohtë të ngrohur më parë dhe hidhni mbi to 200 ml ujë të vluar. Mbulojeni me një tabaka. Lëreni të qëndrojë për 25-30 minuta, pastaj pini. Mos e hidhni lëvoren!

Sapo keni pirë çajin, trajtimi filloi. Përdorimi i këtij ilaçi është i ndryshëm për secilën sëmundje.

Për të kuruar dizenterinë, diarrenë, salmonelozën, tifusin, kolerën, apendesitin akut (pezmatim i shtojcës) në 5 orë, ilaçi duhet të konsumohet si më poshtë:

Pasi të keni qëndruar për 25-30 minuta, duhet të pini gjysmë filxhani çaj, të cilin nuk duhet ta kultivoni. Mbulojeni përsëri me tabaka. Nëse pas 10 minutash ndiheni të lehtësuar dhe ndiheni më mirë, do të thotë se është një diarre e thjeshtë dhe trajtimi i saj ka mbaruar.

Nëse nuk ndjeni përmirësim pas 10 minutash, kjo do të thotë që keni dizenteri, ose diarre, ose tifo, ose salmonelozë, ose kolera. Ju duhet të qëndroni në shtëpi dhe të pini gjysmën e mbetur të filxhanit pas 3 orësh. Procesi i trajtimit vazhdon në tre orët e ardhshme, dhe shërimi ndodh pas 5 orësh nga fillimi i trajtimit.

Për të kuruar ulçerën e stomakut, ulçerën e zorrës së hollë, kolitin (inflamacionin e zorrës së trashë), dysbakteriozën e zorrëve në 7 ditë, është e nevojshme të konsumoni lëvoren e shegës së tharë në mënyrën e mëposhtme:

Pasi të keni qëndruar për 25-30 minuta, mund ta pini pijen. Gjatë ditës, pini gjysmën (90-100ml) 4 herë, në pjesë afërsisht të barabarta dhe në intervale afërsisht të barabarta, 20-25 ml. Filloni të konsumoni në mëngjes me stomak bosh, pasi të jeni zgjuar dhe dozën e fundit, të katërt, para gjumit.

Ju nuk duhet ta pini çdo ditë, por çdo ditë tjetër, kjo është e mjaftueshme për një kurim të plotë. Nëse dëshironi të vazhdoni me trajtimin, për shkak të shërimit të sigurt të ulçerës së stomakut, mund ta bëni pas një pauze prej 7 ditësh pas trajtimit të parë.

Gjithmonë konsultoheni me mjekun për gjendjen tuaj shëndetësore dhe mos pini alkool gjatë trajtimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments