6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA Simptomat e trupit që s’duhet t’i anashkalojmë kurrë

Simptomat e trupit që s’duhet t’i anashkalojmë kurrë

Disa reaksione alergjike nga produktet kozmetike mund të shkaktojnë gjithashtu çarje në buzë.

A e dini se trupat tanë mund të na japin shenja kur diçka nuk shkon me ne? Në asnjë rrethanë nuk duhet t’i injorojmë këto simptoma në trupin tonë, shkruan “RevistaPsikologji”.

Sot do t’ju japim simptomat më të zakonshme që tregojnë se kemi mungesë të një vitamine të veçantë, transmeton lajmi.net.

 1. Mpirja e duarve dhe këmbëve ose ndjesi djegieje

Nëse përjetoni mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, kjo mund të nënkuptojë se keni një mungesë të vitaminave B9, B6 dhe B12. Këto vitamina janë shumë të rëndësishme për sistemin nervor. Nëse keni mungesë të vitaminave B, kjo mund të çojë në anemi, depresion dhe lodhje. Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë shparguj, spinaq, panxhar dhe të gjitha llojet e bishtajoreve dhe produkteve të qumështit.

 1. Shenja të kuqe ose të bardha që duken si puçrra, në faqe, duar, ijë

Këto simptoma mund të tregojnë një çekuilibër hormonal dhe në disa raste kjo mund të thotë që keni një mungesë të vitaminës A dhe vitaminës D ose acideve yndyrore thelbësore. Është e nevojshme të konsumoni ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe të hani më shumë arra dhe fara, të tilla si farat e lirit. Gjithashtu, duhet të konsumoni shumë perime me gjethe jeshile, karota dhe speca për të rritur nivelin e vitaminës A. Mundohuni të hani më shumë produkte qumështi.

 1. Skuqje me luspa të kuqe në fytyrë

Shumë ekspertë argumentojnë se kjo gjendje është një shenjë e qartë e mungesës së biotinës. Hani më shumë kikirikë, qumësht dhie, bajame, domate, panxhar, kos, karota, arra, qepë, fara susami, avokado, qumësht, banane dhe kërpudha.

 1. Çarje në cepat e gojës

Arsyet më të zakonshme për këtë janë:

 • Diabeti
 • Sistemi i dobësuar imunitar
 • Higjiena e gabuar orale ose higjiena e dobët
 • Infeksioni i shkaktuar nga streptokoket baktervrasëse dhe stafilokokët, kërpudhat (kryesisht kandida)
 • Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit
 • Mungesa e dhëmbëve të pasmë
 • Problemet me stomakun që shoqërohen me hiper sekretimin e acidit të stomakut
 • Mungesa e vitaminës B

Të gjitha këto simptoma janë një shenjë e mungesës së zinkut dhe vitaminës B (B3, B2 dhe B12).

Për të zgjidhur këtë problem ju duhet të hani më shumë tofu, quinoa, spinaq, kikirikë, panxhar, kajsi, shparguj dhe gjithashtu të gjitha llojet e farave dhe fasuleve.

Gjithashtu, duhet të përfshini në dietën tuaj lakër jeshile dhe brokoli për thithjen më mirë të hekurit. Disa reaksione alergjike nga produktet kozmetike mund të shkaktojnë gjithashtu çarje në buzë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments