6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KURIOZITETE Amonitet një nga grupet më të mëdha e më të rëndësishme fosile...

Amonitet një nga grupet më të mëdha e më të rëndësishme fosile të botës shtazore(Foto)

Muzeu i Mitrovicës, në faqen e tyre në instagram (мυzeυ ι мιтrovιcëѕ (@muzeuimitrovices) • Instagram photos and videos) ka publikuar tri fotografi të rralla të fosileve të botës shtazore , të cilat i ka përshkruar si më poshtë:

Amonitet një nga grupet më të mëdha e më të rëndësishme fosile të botës shtazore, njihen si gjallesa nënujore në formë spirale. Ato ishin molusqetë të notit të lirë të oqeaneve të lashta. Këto krijesa jetuan para 240 – 65 milion vite më parë, dhe supozohet se u zhdukën në periudhën e njejë kohore me dinosaurët.
Amonitët varijojnë me forma dhe madhësi të ndryshme, nga ato më të vogëla 2cm deri tek ato më të mëdha deri me 2 metra në diametër.

Muzeu i Mitrovicës ka sektorin e fosileve me nje koleksion të pasur duke përfshier fosile nënujore, tokësore dhe gjurmë fosilesh të gurëzuara. Amonitet janë të ekspozuara si pjesë e këtij koleksioni me sektor permanent .

InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments