6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KURIOZITETE Pamje mahnitëse të Superhënës Rozë, më e ndritshmja e vitit 2021

Pamje mahnitëse të Superhënës Rozë, më e ndritshmja e vitit 2021

Hëna e plotë e Prillit, e njohur si një “Superhëna Rozë”, dje ka ndriçuar qiellin në të gjithë botën. E njëjta gjë pritet të ndodhë edhe sonte.

Sipërfaqja hënore do të duket 14 për qind më e madhe dhe 30 për qind më e ndritshme, kështu duke e bërë hënën më të ndritshme dhe më mbresëlënëse të vitit 2021 deri më tani, transmeton Indeksonline.

Hëna e plotë ngrihet pas Glastonbury Tor në 26 Prill 2021 në Glastonbury, Angli

Emri i hënës së plotë të prillit është pas luleve rozë të njohura si phlox, të cilat lulëzojnë në pranverë, megjithatë, ngjyra e hënës mund të mos jetë dukshëm rozë, raporton Independent.

Hëna ngrihet përmes reve mbi County Hall në Londër
Pasagjerët udhëtojnë me teleferik Emirates Air Line pasi hëna e plotë, e njohur ndryshe edhe si Supermenën, ngrihet në Londër
Një super-muaj ngrihet mbi Kullën Eiffel në 26 Prill 2021 në Paris, Francë
Një supermuaj shkëlqen pranë statujës së Victoria në majë të Shtyllës së Fitores në Berlin, Gjermani
Një super hënë ngrihet përmes reve prapa një statuje të Vittoriano në Romë, Itali

Mu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments