6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home SHKENCË/TECH Studimi: Rreth 5200 ton pluhur hapësinor bie çdo vit në Tokë

Studimi: Rreth 5200 ton pluhur hapësinor bie çdo vit në Tokë

Shkencëtarët janë të informuar prej kohësh për pluhurin hapësinor bie vazhdimisht në Tokë, megjithëse ishte e vështirë të përcaktohej saktësisht në sasia për shkak të madhësisë së tij mikroskopike.

Në përgjithësi grimcat e pluhurit hapësinor (mikrometeoritet) nuk janë më të mëdha se një fraksion i milimetrit dhe bien në Tokë nga asteroidet dhe kometat që kalojnë, si zbokthi.

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, pas dy dekadave të mbledhjes dhe analizimit të këtyre grimcave në Antarktidë, ka qenë në gjendje të përcaktojë sasinë vjetore të tyre. Ai zbuloi se në planetin tonë çdo vit bien mesatarisht rreth 5200 ton pluhur hapësinore me grimca më të vogla se 700 mikrometra. Këto mikrometeoritë janë burimi më i madh i materialit jashtëtokësor në sipërfaqen e Tokës, shkruan Science Alert.

Atmosfera e planetit tonë është e mbushur me pluhur të ndryshëm. Kërkimet nga viti i kaluar treguan se ka rreth 17 milionë tonë pluhur në atmosferën tonë në çdo kohë të caktuar.

Ekipi më pas analizuan dendësinë e grimcave të pluhurit për të përcaktuar origjinën e saj. Dendësia më e ulët dhe poroziteti më i lartë sugjerojnë që pluhuri buron nga kometat, ndërsa dendësia më e lartë dhe poroziteti më i ulët nga meteorët. Ata zbuluan se afërsisht 80% e pluhurit kozmik që arrin sipërfaqen e Tokës vjen nga kometat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments