6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA Pesë ushqime të shëndetshme që mund të hani para dhe pasi të...

Pesë ushqime të shëndetshme që mund të hani para dhe pasi të merrni dozën e vaksinës anti-COVID

Shumë njerëz kanë marrë vaksinën Covid-19. Sidoqoftë, ka shumë pyetje në lidhje me efektivitetin e saj, efektet anësore dhe gjithashtu se çfarë duhet të hani para dhe pasi të keni marrë dozën e vaksinës.

Për t’ju ndihmuar me disa përgjigje, Dr Uma Naidoo, Psikiatre e Ushqimit në Harvard sugjeroi disa ushqime që mund të konsumohen  para dhe pas marrjes së vaksinës.

Perimet jeshile

Patjetër që perimet jeshile duhet të ishin të pranishme në këtë listë. Ajo tha se perimet si spinaqi, lakra jeshile dhe brokoli janë shumë të larta me antioksidantë, “të cilët luftojnë inflamacionin i cili në të kundërt do të shkaktonte efekte anësore negative”.

Supat

Zorra jonë luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm, duke përfshirë një përgjigje të fortë imune.

“Për të rritur imunitetin tuaj, është e rëndësishme të ushqeni. Ju mund të konsumoni perime shumëngjyrëshe, erëza anti-inflamatore dhe fibra në supat e shijshme,” sugjeroi ajo.

Qepë dhe hudhër

Të dy këto produkte janë të shkëlqyeshëm për rritjen e imunitetit dhe gjithashtu ushqejnë bakteret e mira të zorrëve.

“Ato janë të pasura me probiotikë që ushqejnë bakteret e mira në zorrën tuaj. Një mënyrë tjetër si gatimet e supave mund të jenë të dobishme ”, tha Dr Naidoo.

Shafran i Indisë

“Ushqimi im anti-stres, shafran i Indisë është një luftëtar i fuqishëm i inflamacionit, si dhe mbron trurin tuaj nga stresi,” shkroi ajo.

Boronicat

Ne të gjithë e dimë që boronicat janë të pasura me antioksidantë. Ato gjithashtu ndihmojnë në rritjen e niveleve të serotoninës!  Dr Naioo sugjeroi t’i provoni me kos të pa ëmbëlsuar, të mbushur me probiotikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments