6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Shqiptarët të gatshëm që të mbrojnë Manastirin e Deçanit

Shqiptarët të gatshëm që të mbrojnë Manastirin e Deçanit

“Europa Nostra” e fut në shtatë monumentet më të rrezikuara Manastirin e Deçanit, kjo kontestohet nga banorët

Ky Manastir është objekti më i rëndësishëm, kulturor, historik e fetar në Deçan.

Madje veçantia e tij shkon përtej kësaj komune, ky monument është pjesë e çmuar e trashëgimisë kulturore të Republikës së Kosovës.

Njësoj e jashtëzakonshme është edhe zona përreth tij, poashtu e mbrojtur.

Por ky monument që rrethohet nga bjeshkët e larta e lumbardhi i Pejës po shihet si një nder objektet e trashëgimisë kulturore më të rrezikuara në Evropë.

(20+) Watch | Facebook


Organizata “Europa Nostra” e ka futur Manastirin e Deçanit në listën finale si një ndër shtatë monumentet më rrezikuara.

Megjithatë banorët këtu po i kontestojnë këto qëndrime.

Xhevdet Cacaj, që i ka kaluar gjashtë dekada të jetës së tij në Deçan thotë që ai bashkë me banorët këtu e kanë mbrojtur dhe do vazhdojnë të mbrojnë këtë monument.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments