6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KURIOZITETE 9 fotografi misterioze në historinë botërore

9 fotografi misterioze në historinë botërore

Ka shumë mistere të pazgjidhura në botë, ndaj ekziston përherë shpresa se një ditë, me dozën e duhur të shkencës dhe kërkimit, ne do të mund t’i zgjidhim ato.

Si thoni për disa fotografi që na trazojnë mendjen, por ende sot nuk mund t’u japim një përgjigje. /tch/

Dritat e luginës së Hessdalen – Kjo foto është marrë nga një fotograf norvegjez me një ekspozim prej 30 sekondash dhe nuk është e vetmja dëshmi e ekzistencës së objekteve të çuditshme që fluturojnë mbi luginën e Hessdalen. Analiza spektrale ka treguar se ky objekt përbëhet nga hekuri, skandiumi dhe silic. Shkencëtarët ende nuk e dinë se çfarë është.


Piramidat në Hënë – Kjo fotografi është marrë gjatë misionit “Apollo-17” dhe është në arkiv, ajo u cilësua si e tepërt. Megjithatë, pasi ekspertët punuan në kontrastin e figurës, ata panë një skicë të diçkaje të ngjashme me një piramidë. Kjo i jep shumë njerëzve një arsye për të besuar se mund të ketë piramida në Hënë.


Imazhi i zotit Goddard – Albumi i fotografive të skuadrës së Sir Goddard që luftoi në Luftën e Parë Botërore përmban një foto të çuditshme. Pasi kjo foto u stampua, të gjithë anëtarët e skuadrës njohën një person që qëndronte në rreshtin e fundit si miku i tyre, Freddie Jackson, i cili vdiq dy ditë para se fotografia të merrej. Kjo foto është marrë në ditën e funeralit të Freddie.


Astronaut nga Solway Firth – Jim Templeton i bëri këtë foto vajzës së tij në vitin 1964. Edhe pse ata pohojnë se nuk kishte një shpirt përreth tyre, gjatë stampimit, një figurë e dallueshme u shfaq në foton prapa kokës së vajzës. Analiza e mëvonshme të fotografisë tregoi se nuk ishte ndryshuar.


Një celular në filmin e Çaplinit – Në vitin 2010, doli në treg një DVD me kover një frame nga filmi i Charlie Chaplin në vitin 1928 “The Circus”. Koveri i DVD tregon një grua që mban diçka në dorë që duket mrekullisht si një celular. Drejtori, George Clarke pohoi se i konsideronte këto imazhe prova të udhëtimit në kohë, por shumë skeptikë janë të sigurt se kjo e shtënë ishte thjesht një goditje e shurdhër e marketingut.


Njeriu i tankeve – Kjo shkrepje është marrë në Pekin gjatë trazirave të vitit 1989. Një njeri i paidentifikuar mbajti kolonën e tankeve për 30 minuta, duke bllokuar rrugën e tyre me trupin e tij. Megjithëse kjo foto u shfaq në faqet e para të revistave më të famshme në botë, ende nuk njihet emri i njeriut apo çfarë i ndodhi atij.


Burri që bie – Kjo foto është marrë nga Richard Drew në ditën e sulmit terrorist më 11 shtator. Fotografia u pa në të gjithë botën për disa orë, por shumë njerëz vunë në dukje pozicionin e çuditshëm të trupit të njeriut: ai bie pothuajse drejt, që është e vështirë. Identiteti i këtij njeriu nuk u njoh kurrë, megjithëse shumë pretendojnë të njohin të afërmin e tyre në këtë foto.


Zonja Babushka – Më 22 nëntor 1963, në Dallas, Presidenti amerikan John F. Kennedy u qëllua për vdekje. Atë ditë, fotografët morën shumë fotografi në vendin e krimit, disa prej të cilëve tregonin një grua misterioze që mbante një aparat fotografik. Shërbimet sekrete u përpoqën ta gjurmonin atë pasi ajo mund të kishte kapur në kamera vrasjen e Presidentit. Megjithatë, ata kurrë nuk e kuptuan identitetin e saj. Kjo grua e panjohur u quajt Babushka Lady pasi ajo e mbante shaminë vetëm si gratë e vjetra ruse.


Luftëtari i Zi – Ky objekt i paidentifikuar u kap nga sateliti në vitin 1960 dhe specialistët e NASA e quajtën menjëherë atë “Luftëtari i Zi”. Që atëherë, ky objekt misterioz është parë në shumë raste: ai vazhdon të rishfaqet dhe të zhduket nga orbita e Tokës. Shkencëtarët sugjerojnë se ky është një fragment me origjinë artificiale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments