6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA Ndryshimi i klimës po përkeqëson rastet me alergji

Ndryshimi i klimës po përkeqëson rastet me alergji

Vetëm në SHBA rreth 25 milionë njerëz vuajnë nga alergjitë sezonale dhe kjo është periudha e vitit kur lulet nisin të çelin dhe pemët po lëshojnë shumë polen.

Shkëncetarët kanë gjetur se ndryshimi i klimës është duke e përkeqësuar situatën e njerëzve që vuajnë nga këto lloj alergjish, transmeton portali arbresh.info

Sipas tyre nga viti 2000 deri në vitin 2020 sasia e polenit është rritur dukshëm. Ajo mund të rritet edhe më shumë nëse nuk ndalohen emetimet e gazrave serrë.

Por pse është CO2 – dioksid karboni që i bën alergjitë tona më keq? Epo, pemët dhe bimët ushqehen me CO2 dhe kjo stimulon rritjen e barit dhe polenit të pemëve.

Me rritjen e niveleve të CO2 në ajër po shohim pemë që nxjerrin më shumë polen sesa në vitet e kaluara. Temperaturat e ngrohta janë gjithashtu duke rritur sezonin e rritjes për pemët dhe bimët, duke e rritur edhe më shumë këtë problem me alergjitë.

Sipas shkencëtarëve, problemet me alergji pritet që të rriten gjatë viteve në vazhdim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments