Dekada të gjuetisë pa leje, tkurrje të habitateve, gjuetar pa leje të fildishit, sulme me shtiza dhe thatësira të tmerrshme kanë shkatërruar elefantët madhështorë të kontinentit afrikan, sipas një raporti të lëshuar të enjten nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), duke paralajmëruar se një specie gjendet në pyjet e shiut ishte një hap larg zhdukjes.

Në një azhurnim të “Listës së Kuqe” të specieve të kërcënuara, IUCN theksoi përkeqësimin e gjerë të situatës për elefantët në pjesën më të madhe të Afrikës, shkruan DailySabah, transmeton Indeksonline.

Elefantët e pyjeve në kontinent janë goditur veçanërisht rëndë.
Numri i elefantëve të pyjeve afrikanë ka rënë me më shumë se 86% gjatë një periudhe 31-vjeçare, tani konsiderohet “i rrezikuar në mënyrë kritike”, vetëm një hap larg nga zhdukja, ndërsa popullsia e elefantëve të savanës ra me më shumë se 60%, sipas IUCN, e cila vlerëson rreziqet globale të zhdukjes për kafshët në botë.

Afrika aktualisht ka 415,000 elefantë, duke numëruar elefantët e pyjeve dhe savanës së bashku, sipas IUCN.

“Vlerësimet e sotme të reja të Listës së Kuqe të IUCN të të dy specieve elefantë afrikanë nënvizojnë presionet e vazhdueshme me të cilat përballen këto kafshë portreti,” tha shefi i IUCN Bruno Oberle në një deklaratë.

Vetëm gjysmë shekulli më parë, rreth 1.5 milion elefantë endeshin nëpër Afrikë, por në vlerësimin më të fundit në shkallë të gjerë të numrit të popullsisë në 2016, kishin mbetur vetëm rreth 415,000./DS/Indeksonline/

Mun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here