“Një mollë në ditë, mban mjekun larg”. Kjo është një ndër shprehjet më të njohura kur bëhet fjalë për vlerat ushqyese që ka ky frut. Por përveç mollës, një tjetër frut që është provuar se mund të jetë po aq i mirë për shëndetin tuaj është banania. Është veçanërisht e dobishme dhe konsumi i saj ditor, pa ekzagjerim në sasi (rekomandohet një deri në tre ) ndihmon trupi

Lehtëson urthin, pasi vepron si antacid.

Ai rrit funksionimin e duhur të trurit dhe jep qartësi shpirtërore.Lufton stresin.

Banania përmban triptofan, një lëndë ushqyese e vlefshme që shndërrohet në serotoninë në trup, e cila nga ana tjetër ka aftësinë të na qetësojë, relaksojë dhe ngrejë humorin.

Rrit energjinë në trup.Kërkimet tregojnë se dy banane japin energji të mjaftueshme për një stërvitje të zellshme 90 minutëshe. Nuk është rastësi që atletët hanë banane para çdo gare apo stërvitjeje. Rekomandohet për ata që kanë anemi pasi ka një përmbajtje të lartë hekuri, ndërsa mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak.

Ul rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

Sipas Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, banania është jashtëzakonisht e lartë në kalium dhe me pak kripë, duke ndihmuar në uljen e rrezikut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here