6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home KËSHILLA Mjekët zbulojnë se kur mund të ndodhin sulmet në zemër dhe tru

Mjekët zbulojnë se kur mund të ndodhin sulmet në zemër dhe tru

Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut.

Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.            

“Ky është një zbulim i shkëlqyeshëm për terapinë e pacientëve me prirje për sëmundje kardiovaskulare dhe formimin e mpiksjes, dhe gjithashtu mund të shërbejë në një kohë më të mirë të terapisë”, tha autori i studimit, Frank Shear.

Shkencëtarët po planifikojnë studime më të gjera mbi lidhjen midis orës së trupit dhe kësaj proteine.

Simptomat e një sulmi në zemër

Disa simptoma të një sulmi në zemër mund të ndodhin edhe një muaj para se të ndodhë sulmi i vërtetë:

Lodhja

Nëse arteriet ngushtohen, zemra merr më pak gjak sesa sasia e zakonshme, gjë që e bën punën e saj më të vështirë. Kjo është arsyeja pse gjithmonë ndiheni të lodhur dhe të përgjumur.

Gulçim

Kur zemra merr më pak gjak, kjo do të thotë gjithashtu se mushkëritë marrin më pak oksigjen. Nëse papritmas keni probleme me frymëmarrjen, patjetër që duhet të konsultoheni me një mjek, pasi ka mundësi që një sulm në zemër të jetë i afërt.

Dobësi

Nëse ndieni një dobësi të pashpjegueshme, është e mundur që të ketë një ngushtim të arterieve për shkak të së cilës gjaku nuk qarkullon siç duhet. Atëherë muskujt nuk marrin gjithçka që u nevojitet dhe është e mundur që të ndodhë zbehja.

Djersa e ftohtë dhe marramendja

Qarkullimi i dobët do të thotë gjithashtu që qarkullimi i gjakut në tru është i kufizuar, gjë që është e rrezikshme për jetën. Në kushte të tilla, ju ndiheni të trullosur dhe të hutuar dhe këto janë simptoma që nuk duhet të injorohen.

Presioni i gjoksit

Simptomat e hershme të një sulmi në zemër përfshijnë shqetësim dhe presion në gjoks, më pak dhimbje ose presion të rritur, dhe këto probleme shfaqen gjithnjë e më shpesh me afrimin e ditës së sulmit në zemër.

Simptomat e gripit ose ftohjes

Nëse i keni këto simptoma menjëherë, dhe nuk keni grip, është e mundur që të lajmërohet një sulm në zemër. Shumë njerëz që i kanë mbijetuar një sulmi në zemër thonë se kishin simptoma të gripit si kollë ose ethe disa ditë para tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments