6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home SOCIALE Anglisë i shtohet një tjetër variant i ri i virusit në listën...

Anglisë i shtohet një tjetër variant i ri i virusit në listën e vëzhgimit

Shkencëtarët kanë identifikuar 16 raste të një varianti tjetër të ri të koronavirusit, në Angli.

Shëndeti publik në Angli e ka cilësuar atë si një “variant nën hetim” që do të thotë se është në listën e tyre të vëzhgimit, por nuk është ende një variant për të cilin duhet të shqetësohemi menjëherë.

Ka një mutacion të përbashkët me variantet e Afrikës së Jugut dhe Brazilit, raporton BBC-i.

Ky ndryshim, E484K mund të ndihmojë virusin që të dobësojë imunitetin nga vaksinimi ose infeksioni paraprak, sipas ekspertëve.

Rastet u identifikuan për herë të parë, më 15 shkurt nga sistemi i mbikëqyrjes së varianteve në Angli.

Ekspertët dyshojnë se ajo e ka origjinën në Mbretërinë e Bashkuar.

Të 16 individët që kanë rezultuar pozitivë dhe kontaktet e tyre, janë këshilluar që të izolohen.

Deri tani Britania e Madhe ka 8 variante në listën e saj të vëzhgimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments