6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KËSHILLA Ja pse duhet të konsumoni çokollatë për mëngjes

Ja pse duhet të konsumoni çokollatë për mëngjes

Çokollata është përdorur që nga kohërat antike për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është provuar se është një aset i pazëvendësueshëm për çdo dietë. Sipas “Bright Side”, çokollata ka disa përfitime nëse e konsumoni si një vakt në mëngjes.

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit.

Njerëzit të cilët konsumojnë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të performojnë më mirë në teste të ndryshme mendore dhe të kujtesës. Prandaj, nëse doni ta rifreskoni trurin, veçanërisht para provimeve, çokollata e mëngjesit është një strategji.

Largon dëshirën për të ngrënë.

Ngrënia e çokollatës duket si mënyra e fundit për të humbur peshë, por konsumimi i saj në mëngjes mund të zvogëlojë zakonet e këqija të ngrënies. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e oreksit.

Është një stimulues natyror i humorit.

Mëngjeset mund të jenë të vështira për ta vendosur veten në disponimin e duhur në fillim të ditës. Çokollata mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe të nxisë ndjenja pozitive. Çokollata shquhet gjithashtu për efektin e saj anti-depresiv.

Sjell një sërë përfitimesh për shëndetin tuaj.

Studimet kanë treguar se njerëzit që hanë më shumë çokollarë në ditë kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Konsumimi i saj është një “stërvitje” e shkëlqyer për zemrën, ul presionin e gjakut.

Ju bën më vigjilent ndaj punës.

Ashtu si kafeja apo çaji, dhe çokollata e errët ju bën vigjilent. Teobromian i jep çokollatëas shijen e hiodhur dhe rrit nivelin e energjisë tuaj, pikërisht atë që ju nevojitet në mëngjes.

Është ushqyese dhe mbron sistemin imunitar.

Çokollata e zezë përmban antioksidantë (madje edhe më shumë se çaji jeshil), kalcium, bakër, kalium dhe magnez. Flavanolët luftojnë dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga oksidantët në rë cilët jemi të ekspozur çdo ditë si tymi i cigareve, ndotja e ajrit dhe alkooli.

Ndihmon në stërvitjen tuaj në mëngjes.

Çokollata e zezë rrit nivelet e oksidit nitrik dhe siguron shërim dhe rritje më të mirë të muskujve, prandaj është gjithmonë një ide e mirë të shtoni pak çokollatë të zezë ose kakao në vaktin tuaj para ose pas stërvitjes në mëngjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments