6.1 C
Pristina
Sunday, February 28, 2021
Home RETROSPEKTIVË Ja çfarë i kërkonte mbreti i Shqipërisë presidentit amerikan

Ja çfarë i kërkonte mbreti i Shqipërisë presidentit amerikan

Edhe pse i takon Shqipërisë, pasi tregon një pjesë të historisë kombëtare, kjo letër e rrallë ndodhet në arkivin austriak.

Kjo është pikërisht letra që, që Princ Vidi, i emëruar si mbret i Shqipërisë, i dërgonte presidentit amerikan Woodroë Wilson më 8 maj 1914 nga Pallati i Durrësit.

Ka qënë gazetari Ilir Konomi ai që e ka publikuar këtë letër, ndërkohë që shkruan se mund të jetë komunikimi i parë i shtetit shqiptar me një president amerikan:

“Interesi që keni treguar gjithmonë ndaj vendit tim, më bën të shpresoj se do të më akordoni miqësinë tuaj dashamirëse për të forcuar pozitën ndërkombëtare të shtetit të ri, i cili është i destinuar të luajë një rol të rëndësishëm në ekuilibrin e Ballkanit.”-thuhej në letër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këto janë automjetet më gjigante në botë !(Video)

https://youtu.be/d2CjmdMP1BQ?t=49

Ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse vuani nga anemia

Anemia mund t’ju bëjë të ngadalshëm dhe të nevrikosur. Edhe pse rastet dallojnë, shpeshherë anemia mund të ndërlidhet me mungesën e materieve...

”U vodh kanga nga zemra e kombit, shpërtheu në vaj të dikuem mjerimit,..”

KANGA QË S'KUPTOHETMelodisë kombëtareU vodh kanga nga zemra e kombit,shpërtheu në vaj të dikuem mjerimit,këndoi ujen...

Recent Comments