6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home KURIOZITETE Pse zgjatemi instinktivisht kur zgjohemi dhe pse është kaq e rëndësishme

Pse zgjatemi instinktivisht kur zgjohemi dhe pse është kaq e rëndësishme

Alarmi na sinjalizon të ngrihemi në mëngjes, por nuk e zgjon trupin tonë, çfarë bën, është zgjatja dhe hapja e gojes. Ndoshta është për shkak se ne e bëjmë atë si një proces të pavullnetshëm që as nuk i kushtojmë vëmendje. Sidoqoftë, këto 2 veprime bëjnë shumë më tepër për trupin tonë sesa thjesht na zgjojnë.

1. Shtrirja do të rigjenerojë muskujt.

Why We Instinctively Stretch and Yawn When We Wake Up and Why It’s So Important

Kur flemë muskujt tanë humbin tonin dhe graviteti tërheq lëngun në një vend përgjatë shpinës. Kur shtrihemi, ai masazhon lëngun, duke e ndihmuar atë të kthehet butësisht në pozicionin e tij të rregullt. Por, ndërsa impulset tona nervore arrijnë kufirin e tyre, muskujt mbrojnë veten nga tejzgjatja duke i mbizotëruar ata.

Për vetëm një moment, shtrirja do të lirojë muskujt nga vendi i tyre i prehjes, në mënyrë që ata të mund të punojnë në pozicionimin e tyre të duhur. Ky proces do të na ndihmojë në llogaritjen e lëvizjeve që na duhen për t’u ngritur dhe për të filluar lëvizjen.

2. Mund të ulë stresin.

Why We Instinctively Stretch and Yawn When We Wake Up and Why It’s So Important

Kur ne hain gojen dhe shtrihemi në të njëjtën kohë ne ndihmojmë rrjedhjen e gjakut, e cila automatikisht zvogëlon stresin. Kjo është për shkak se pjesa e sistemit nervor që është përgjegjëse për rrahjet e zemrës sonë, tretjen dhe funksionet endokrine merr një fillim të shpejtë.

3. Mund të ndihmojë në ngurtësinë dhe ngushtësinë.

Why We Instinctively Stretch and Yawn When We Wake Up and Why It’s So Important

Kalimi i më shumë kohë në një pozicion të vetëm mund të ndikojë në trupin tonë dhe të shkaktojë ngushtësi dhe ngurtësi. Kur shtrihemi pas zgjimit punon jashtë nyjeve dhe muskujve, gjë që ndihmon në mbajtjen e një hapësire më të gjerë të lëvizshmërisë edhe nëse nuk futemi në aktivitete komplekse. Po i tregon trurit tonë se është koha të ngrihemi.

4. Do të ndihmojë trurin të dërgojë sinjale të forta në muskuj.

Why We Instinctively Stretch and Yawn When We Wake Up and Why It’s So Important

Shtrirja ndihmon në rivendosjen e komunikimit midis trurit dhe muskujve. Kjo do të thotë që ndërsa shtrihemi truri ynë dërgon sinjale më të forta në muskujt tanë. Pastaj reagimet e marra përsëri lejojnë trurin të punojë se sa të fortë duhet të jenë sinjalet për të kryer detyra të ndryshme.

5. Hapja e gojës ju mbanë zgjuar.

Why We Instinctively Stretch and Yawn When We Wake Up and Why It’s So Important

Hapja e gojës ftoh trurin dhe na ndihmon të rrimë zgjuar. Ne gjithashtu bëjmë një veprim të tillë kur jemi të mërzitur për të qëndruar vigjilentë dhe për të vazhduar detyrën që kemi përpara.

Mund të shohim gjithashtu shtrirjen si një rivendosje të softuerit. Kjo sepse ai fillon sistemin nervor dhe rrit shpejtësinë e proceseve të sfondit që na mbajnë vigjilentë dhe zgjuar gjatë ditës. Përveç kësaj, rrit rrahjet e zemrës dhe shtyn gjakun në ekstremitetet tona.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

NGA DOM ARTUR JAKU“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

HISTORIA E ANA KOMNENANga Luan Rama/Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine...

Kumbullat e thata dhe vetitë regjeneruese

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore.Sipas disa studimeve shkencore...

Tush Palokaj,Heroi i cili mbrojti Sanxhakun nga hordhitë Çetnike

Xhelil ARIFI___________Është e njohur çika sanxhakase Amina Nurovic,e cila...

Recent Comments