6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KURIOZITETE 8 gjëra të zakonshme që kurrë nuk i kemi menduar se ishin...

8 gjëra të zakonshme që kurrë nuk i kemi menduar se ishin vërtet të dobishme

Pse ka një shigjetë në matësin e karburantit të makinës suaj

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Prodhuesit e makinave shtuan këtë shigjetë të vogël që shoferët të dinë se në cilën anë të makinës është kapaku i rezervuarit të tyre të benzinës pa shikuar nga jashtë. Është shumë i përshtatshëm nëse sapo keni blerë një makinë të re ose keni marrë hua makinën e mikut tuaj. Sidoqoftë, jo të gjitha makinat e kanë këtë veçori.

Për çfarë shërbejnë thumba në xhepat e xhinseve

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Xhinset u krijuan fillimisht si rroba pune të qëndrueshme për minatorët dhe kërkuesit e arit. Kishte një problem, megjithatë, sepse xhepat nuk i rezistonin dot peshës së mjeteve dhe prerjeve dhe kështu ata u këputën. Prandaj, thumbat  u bënë për të parandaluar këtë.

Pse staplerët e kanë këtë pjesë

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Në modalitetin e tij “normal”, një stapler lidh letrat me prodhime nga brenda. Nëse e ktheni platformën e argjendtë 180 gradë, kapëset do të përkulen nga jashtë, duke e bërë më të lehtë nxjerrjen e tyre nëse nevojitet pa dëmtuar gishtat tuaj dhe gjithashtu duke kursyer letrat.

Pse mund t’ju duhet një vrimë dhe dhëmbëzim në fund të një mase kasetë

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful
11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Vrima është menduar që përdoruesi ta lidhë atë në një gozhdë ose në rrufe në qiell dhe të masë distancën.Fundi i dhëmbëzuar do t’ju ndihmojë të shënoni vendin që ju nevojitet nëse nuk keni një laps të dobishëm.

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Pse ka një vrimë në pjesën e poshtme të një brave

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Mbyllesat zakonisht përdoren jashtë, dhe kjo vrimë është kullimi i ujit që futet brenda bravës kur bie shi,  përndryshe brava do të ndryshket.

Si të zbuloni nëse telefoni juaj është i lagur brenda

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Shumë bateri kanë këtë tregues të veçantë lagështie që duket si një katror i vogël ose një rreth, dhe ndryshon ngjyrën nga drita në të kuqe nëse është e lagur.

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Duke filluar me iPhone 5, telefonat inteligjentë Apple e kanë këtë tregues në vendin e kartës SIM. Për të parë një tregues të lagështisë, provoni të përdorni një lupë të theksuar ose ktheni iPhone-in tuaj poshtë  në një dritë derisa ta shihni qartë treguesin.

Pse ka gunga të vogla në tastierat F dhe J

11 Ordinary Things We Never Guessed Were Really Useful

Ato janë të dobishme kur shtypni duke përdorur metodën e prekjes me dhjetë gishta. Këto çelësa janë “spiranca”  ju vendosni gishtat tregues mbi to.

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

3 sekretet kryesore që duhet t’i dini para se të nisni dietën

Për një ushqyerje të shëndetshme dhe jo hiperkalorike duhen pasur parasysh shumë gjëra. Por është mirë të mos i kapërcejmë hapat

Tringa e Grudës ,çika kryengritse me “dy zemra”

Me këtë emër njihet e permendet edhe në ditët e sotme kjo vajzë fisnike, e bija e Smajl Martin Vuksanit, bajraktarit të...

Sa shtëpi shqiptare ka pasur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar) në vitin 1910?

Të gjitha të dhënat historike duke përfshirë fotografitë tregojnë qartë e pa dyshim se ai që sot quhet Novi Pazar dhe gjendet...

Si i dënoi Hitleri tre oficerët që e tradhtuan?

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Hitleri u befasua kur mësoi se tre nga oficerët e tij e kishin tradhtuar.

Recent Comments