6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Prishtina në sytë e perandorit bizantin: një fshat i parrethuar me mure

Prishtina në sytë e perandorit bizantin: një fshat i parrethuar me mure

Një përmendje e shkurtër, por interesante në kronikën e perandorit bizantin, Jan Kantakuzeni, sjell një përfytyrim të ri për Prishtinën.

E konsideruar si referenca e parë historike për Prishtinën, kronikani bizantin përmend ngjarjet e vitit 1342 dhe marrëdhëniet e rënduara mes bizantinëve në tërheqje dhe feudalëve serbë që po avanconin drejt jugut.

Duke qenë vetë i pranishëm në takimin me carin serb, Stefan Dushan, Kantakuzeni e përshkruan Prishtinën e asokohshme si ‘fshat i parrethuar me mure’.

“Kur mori vesh që Krali, së bashku me gruan, vinin tek ai edhe ai ua ktheu vizitën dhe bënte shumë deklarata për miqësinë. Duke u nisur nga Shkupi shkoi në një vend, i cili për bukurinë e tij quhej Palloj. Atje, në një fshat të parrethuar me mure që quhej Prishtinë, u takua me Kralin, i cili kishte arritur me gruan”.

Për historinë e shqiptarëve në botën bizantine, kronika e Kantakuzenit sjell njoftime me vlerë, sidomos për kryengritjet e tyre kundër pushtetit të perandorit, Andronik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments