6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KURIOZITETE Besohet se këto janë ‘selfiet’ e para në botë

Besohet se këto janë ‘selfiet’ e para në botë

Fotografimi i vetës është njëra ndër metodat më të përdorura që telefonat e mençur e mundësuan.

Pikërisht fotografia; rritja e kualitetit të saj dhe mundësia e fotografimit të vetës – në mes tjerash – bënë telefonat e mençur si përmbushje e asaj që mungonin që nga zbulimi i fotografisë.

Megjithatë, duket sikur ‘selfiet’ nuk u sollën nga telefonat e mençur. Adhuruesit e fotografisë duket sikur kanë pasur kreativitet në shkrepjen e fotografive edhe përkundër faktit që pajisjet e ditëve të sotme as nuk mund të imagjinoheshin.

Në vitin 1920 një fotografi e llojit ‘selfie’ ishte shkrepur nga disa persona, e cila mund të konsiderohet një e tillë, e para në histori të ‘selfies’.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Presioni mbi këtë pikë të dorës: Largon kokëdhembjen, tensionin e supeve, qafës dhe sinusëve

Veprimin përsëriteni tre herë në dorën e majtë, pastaj edhe në dorën e djathtë.Pika të caktuara në pëllëmbë...

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Si ishte Nju Jorku i dekadave më parë?(Foto)

Një fotograf me përvojë shumëvjeçare, vendosi t’i përkushtohej ngjyrosjes së pamjeve historike, që janë realizuar dekada më parë.

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Recent Comments