6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KAFSHËT Cilat janë 10 racat e qenve që konsiderohen të jashtëligjshme në...

Cilat janë 10 racat e qenve që konsiderohen të jashtëligjshme në vende të ndryshme të botës (Video)

Disa raca qensh konsiderohen si më të rrezikshme dhe më agresive se të tjerat edhe pse cdo lloj qeni mund të bëhet agresiv në situata të caktuara pavaresisht racave. Ekzistojnë ligje në të gjithë botën që specifikojnë raca të caktuara në një përpjekje për të reduktuar numrin e qenve të rrezikshëm.

Në fund të viteve 1980, një valë sulmesh nga qenë të llojit Pit Bull dhe racave të tjera të ngjashme, çoi në ndalimin e shumë racave në vende të ndryshme të botës. Në vitin 1991, Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ndaloi pronësinë e racës Japoneze ”Tosa Inus”, ”dogo argentinos”, ”Fila Brasilieros” dhe ”Pit Bullëve”, shumë vende të tjera ndoqën këtë shembull menjëherë.

Video: Youtube, Fakte Interesante /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments