6.1 C
Pristina
Thursday, March 4, 2021
Home KËSHILLA A na bën keq të hamë para gjumit?

A na bën keq të hamë para gjumit?

Me siguri s’jeni të vetmit që të paktën një herë keni dëgjuar të thuhet se s’është ide dhe aq e mirë të hash bukë para gjumit. Pse? Përveç kileve që thuhet se shtohen më lehtë, ka pasoja në shëndet.

Para së të dilni në përfundimin e kësaj dileme, duhet të dini si funksionon procesi i tretjes.

Të hash pak përpara se të flesh nuk e ngadalëson procesin e tretjes dhe ky është lajm i mirë. Tretja nuk kërkon që domosdoshmërisht të jemi zgjuar apo të vetëdijshëm gjatë kohës që trupi ynë e bën këtë.

Çfarë duhet të bëni është të qëndroni të shtrirë drejt, ose gjysmë shtrirë për rreth 15 minuta sapo proçesi i tretjes të përfundojë plotësisht.

Po e vërteta e kileve të shtuara si është?!

Shtimi i kileve që vjen si pasojë e ushqimit të konsumuar vonë, është thjesht një mit dietash që duhet zhdukur sa më parë. Regjimi ushqimor është krejtësisht individual dhe ndonjëherë jashtë kontrollit tonë, por rrini të qetë. Nuk ka gjasa të shtoni në peshë vetëm sepse hëngrët pak përpara se të flinit.

Atë energji që morët do ta konsumoni gjithsesi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Shpëtoni Shqipërinë” ishte edhe zëri i grave shqiptare drejtuar Presidentit Wilson, në Konferencën e Paqes në Paris më 1919

NGA PERTEFE LEKAShqiptarët në përgjithësi,kanë pasur besim tek njerëzit e urtë,për të zgjidhur probleme kardinale për kombin ....

Ky është vendi i parë në botë ‘pa’ Covid

Dr. Diego Gonzales Rivas është një kirurg spanjoll që këtë javë ka qenë dëshmitar i gjallë se si normaliteti është kthyer në...

”Nuk të uroj të jesh i trishtuar. Oh jo! Jo gjithë vitin, por ta njohësh trishtimin veç një ditë!..”

TË UROJTë uroj më së pari të duashE duke dashur, do të të duan edhe tyDhe...

Shkresa e fundit e Princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para së të largohej nga porti i Durrësit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në...

Recent Comments