6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home KËSHILLA Antibiotiku më i fuqishëm natyral, lufton edhe sëmundjet më të rënda

Antibiotiku më i fuqishëm natyral, lufton edhe sëmundjet më të rënda

Ne shpesh përdorim antibiotikë konvencionalë dhe harrojmë se mjetet shëruese natyrale gjithmonë funksionojnë më mirë. Sot, ka shumë antibiotikë natyralë dhe mjalti, shafrani i Indisë dhe hudhra janë më të njohurit dhe më të shijshmit.

Mjalti është i aftë të luftojë infeksionet pa shkaktuar baktere rezistente ndaj antibiotikëve, ndryshe nga antibiotikët konvencionalë. Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se mjalti është një produkt më i fuqishëm se të gjithë antibiotikët në dispozicion.

Sipas një studimi të botuar në Revistën Evropiane të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive, studiuesit zbuluan se mjalti ishte në gjendje të shkatërronte çdo bakter dhe patogjen në të cilin e testuan, transmeton Sot.

Ata arritën në përfundimin se kjo substancë që ndodh natyrshëm mund të aplikohet në lëkurë për të ndihmuar në luftimin e infeksioneve si prerjet dhe pickimet e insekteve.

“Hulumtimi ynë është i pari që tregon qartë se këto produkte me bazë mjalti, në shumë raste, mund të zëvendësojnë kremrat antibiotikë në plagë”, është shprehur Dr. Dee Carter.

Shafran i Indisë është një tjetër antibiotik i fuqishëm dhe përbërësit më të rëndësishëm të saj janë kurkuminoidet. Si polifenol, kurkumina përmban disa veti shëruese, është një antioksidant i fuqishëm dhe ka veti antiseptike, anti-inflamatore anti-kërpudhore dhe antibakteriale.

Kombinimi i mjaltit dhe shafranit të Indisë jep antibiotikun më të fuqishëm që mund të merrni ndonjëherë. Kombinimi njihet gjithashtu si “Mjalti i Artë” dhe është përdorur në mjekësinë Ayurveda për mijëra vjet.

Kohët e fundit, përdorimi i tij është rritur në mënyrë eksponenciale në mjekësinë dhe ushqimin perëndimor.

Duke përshkruar përfitimet shëndetësore të kombinimit të mjaltit dhe shafranit të Indisë, “BenefitsOfHoney” thotë:

“Një ilaç natyral i paçmuar për një mori sëmundjesh, duke përfshirë tretjen e ushqimit, ftohjen, gripin, astmën, hipertensionin, presionin e lartë të gjakut, sheqerin në gjak të lartë, artritin, diabetin, sëmundjet e zemrës, depresionin dhe ankthin, pezmatimin e plagëve dhe djegieve, ekzemën, psoriaza dhe aknet dhe plakjen (mbron mëlçinë dhe veshkat). ”

“TurmericForHealth” gjithashtu shton:

“Një studim ka treguar se një ilaç Ayurvedic që përmban shafranin e Indisë dhe mjaltë si dy prej përbërësve aktivë stimuloi prodhimin dhe funksionalitetin e qelizave imune dhe kështu mund të rezultojë në përmirësimin e imunitetit kundër sëmundjeve.”

“Kombinimi i shafranit të Indisë me mjaltë rrit aktivitetin e tij anti-mikrob. Ata së bashku mund të veprojnë kundër një sërë shtameve bakteriale dhe kërpudhore që dihen se shkaktojnë infeksione te njerëzit. ”

Si ta përgatisni “Mjaltin e Artë” me shafranin e Indisë

Përbërësit:

-¼ filxhan mjaltë të papërpunuar

-1 lugë çaji shafran i Indisë (me cilësi terapeutike)

-2 pika vaj esencial limoni (opsionale)

Udhëzimet:

Përzieni ¼ filxhan mjaltë me një lugë çaji pluhur shafran i Indisë. Përziejeni plotësisht, mbulojeni dhe ruajeni në temperaturën e dhomës. Thjesht jepini një përzierje të shpejtë përzierjes së mjaltit para se ta përdorni çdo herë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes janë hundët e bllokuara.Kur keni hundë të bllokuara e vetmja...

Ky është uji më i ftohtë në botë

Ky është uji më i ftohtë në botë, në të cilin jetojnë krijesa shumë të bukura dhe të rralla, që temperaturat e...

Kur dhe kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë?

E dini kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë? Për shkak të kushteve politike, sociale dhe ekonomike shqiptarët e kanë...

Recent Comments