6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home KAFSHËT Pamje interesante: ‘’Dyluftimet’’ e kuajve të egër (Video)

Pamje interesante: ‘’Dyluftimet’’ e kuajve të egër (Video)

Përleshjet e kafshëve në botën e egër janë pothuajse shumë të zakonshme dhe jo pak herë kemi hasur në pamje të tilla kur kemi qenë duke ndjekur ndonjë dokumentar për kafshët e ndryshme nëpër botë.

Zakonisht ‘lufta’ më e madhe tek kafshët është tek familjet e kafshëve mishëngrënse. Natyra e kafshëve të egra është e tillë që në shumicën e rasteve luftojnë për territor, për shkak të presë por edhe në raste të kohës së tyre për t’u ciftuar.

Në videon e sjellur më poshtë mund të shihni pamje që jo shumë herë kemi rastisur të i shohim. Në këtë video janë kapur pamje shumë interesante të  kuajve të egër duke luftuar ndërmjet veti.  Përleshja e tyre është shumë interesante,  kuajt ngriten në këmbët e prapme, kërcejnë lartë por edhe kafshojnë me dhëmbët e tyre në ‘luftë’ me njëri-tjetrin. /InforCulture.info

Video: Youtube, Native Fauna

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes janë hundët e bllokuara.Kur keni hundë të bllokuara e vetmja...

Ky është uji më i ftohtë në botë

Ky është uji më i ftohtë në botë, në të cilin jetojnë krijesa shumë të bukura dhe të rralla, që temperaturat e...

Kur dhe kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë?

E dini kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë? Për shkak të kushteve politike, sociale dhe ekonomike shqiptarët e kanë...

Recent Comments