Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Kush i vrau alpinistët në Urale? Teoritë e çuditshme…

MISTERI I MADH I EPOKËS SOVJETIKE

Vdekja e tmerrshme, e pashpjegueshme e alpinistëve sovjetikë në 1959 në Uralet Veriore, frymëzoi teori të panumërta, siç janë ato rreth të huajve dhe objekteve të panjohura fluturuese, deri në provat sekrete ushtarake.

Hetimi për atë ngjarje është nisur përsëri, dhe tani studiuesit rusë kanë zbuluar se grupi u vra nga “zemërimi i natyrës”, raportojnë agjencitë. Një grup prej dhjetë personash përbëhej nga studentë të Institutit Politeknik Ural. Në krye të grupit ishte studenti Igor Dyatlov, me emrin e të cilit u emërua filmi kushtuar tragjedisë.

Ekspedita u nis më 23 janar. Në 18 ditë, grupi duhej të mbulonte rreth 350 kilometra, duke u ngjitur në majat e Otorten dhe Ojko-Čakur. Në fillim, gjithçka ishte në rregull, siç dëshmohet nga shumë foto të anëtarëve të grupit që duken të lumtur. Por ata nuk u paraqitën në fshatin Vizhaje më 14 shkurt, siç ishte planifikuar në planin rrugor, kështu që nisi një kërkim për ta.

Kur i gjetën, skena ishte tronditëse. Tenda u gjet në një shpat që vendasit më vonë e quanin “Mali i të Vdekurve”. Tenda ishte copëtuar nga një objekt i mprehtë, dhe sendet e tyre, përfshirë këpucët, ishin të paprekura.

Trupat e dy alpinistëve, të cilët ishin vetëm në të brendshme, u gjetën nën një pyll me pisha, më shumë se një kilometër larg nga tenda. Të tjerë u gjetën me lëndime të mëdha, fraktura në kafka dhe plagë në gjoks, ndërsa njëra nga femrat nuk kishte sy, gjuhë dhe një pjesë të buzëve të saj.
Agjensia Sovjetike deklaroi vetëm se studentët u vranë nga një “forcë e panjohur”. Sidoqoftë, hetimi për një nga misteret më të mëdhenj të epokës sovjetike, i cili madje frymëzoi thrillerin e Hollivudit “Devil’s Passage” në 2013, u rifillua vitin e kaluar.

Supozimi se orteku shkaktoi vdekjen e nëntë alpinistëve të rinj në një zonë të largët të Maleve Urale “ka gjetur konfirmimin e tij të plotë” – tha Andrei Kutiakov, nënkryetari i degës ruse të Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm në Urale.

Pas një rrëshqitjeje dëbore, alpinistët hapën çadrën dhe dolën jashtë, duke u tërhequr drejt një kreshtë shkëmbore aty pranë që i mbronte nga orteku. “Kishin të drejtë ta bënin këtë, por ekzistonte një arsye tjetër pse ata, tashmë ishin dënuar me vdekje” – zbuloi Kutiakov.

Kur studentët u përpoqën të gjenin çadrën e tyre, nuk mund ta shihnin më. “Dukshmëria ishte rreth 16 metra, por tenda ishte 50 metra larg”. Grupi zbriti më tej poshtë shpatit dhe ndezi një zjarr, përpara se të bënte një përpjekje tjetër të pafrytshme. Pa asnjë shans për të mbijetuar, njerëzit përfundimisht ngrinë në temperaturat poshtë në minus 45 gradë Celsius.

“Ishte një luftë heroike. Por, ata nuk patën një shans për të shpëtuar në ato rrethana “. Ndërsa shkaku i vërtetë i incidentit mbeti i panjohur për dekada, teori të panumërta u shfaqën në përpjekje për të sqaruar ngjarjen tragjike në vendkalimin Dyatlov.

Disa pretenduan se ndërhyrja e huaj ose ndonjë aktivitet tjetër paranormal mund të ishte përfshirë, të tjerë pretenduan se alpinistët ishin të pafat për të hyrë në vargun ushtarak sovjetik, dhe ekzistonte një teori që vrasja ishte hakmarrje ndaj shamanit për hyrjen në vendin e shenjtë. Nëse shpjegimi i prokurorisë do t’i bëjë këto teori të zhduken, mbetet për t’u parë. /konica.al /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Fryrja e këmbëve, shkaqet dhe trajtimet, merrni kurën bimore

Fryrja e këmbëve shkaktohet për dy arsye kryesore. E para ka të bëjë me edemën…

10 mins ago

Antibiotiku më i fuqishëm natyral, lufton edhe sëmundjet më të rënda

Ne shpesh përdorim antibiotikë konvencionalë dhe harrojmë se mjetet shëruese natyrale gjithmonë funksionojnë më mirë.…

49 mins ago

28 Nëntor 1913:Prijësit fetarë, muslimanë e të krishterë duke kremtuar 1 vjetorin e pavarësisë(Foto)

Një fotografi e rrallë e cila është bërë virale kohëve të fundit e dëshmon qartazi…

16 hours ago

Realitete nga Lufta e Dytë Botërore: operacioni gjerman në Malësinë e Gjakovës

Mbajtja e Konferencës së Këshillit Nacionalçlirimtar të Kosovës në kullën e Sali Manit, në Bujani…

17 hours ago

“Unë qëllova i pari mbi Carin”. Letra e një pjesëmarrësi në vrasjen e Romanovëve

Ekzekutimi i Romanovëve, car Nikollës të Dytë dhe familjes së tij, edhe pas shumë e…

17 hours ago

Shenjat e zakonshme që tregojnë se keni nevojë për syze optike

Syzet mund t’i ndihmojnë njerëzit të shohin më mirë, por mund të mos e kuptoni…

18 hours ago