6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Norvegjia i dhuron Britanisë çdo vit një pemë Krishtlindjesh, ja përse

Norvegjia i dhuron Britanisë çdo vit një pemë Krishtlindjesh, ja përse

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Norvegjia u pushtua nga forcat gjermane në prill të vitit 1940.

Megjithatë, gjermanët nuk qenë në gjendje për të kapur mbretin Haakon, familjen mbretërore dhe anëtarët e profilit të lartë të qeverisë.

Ata sulmuan Nybergsund, qytetin e vogël ku po qëndronte qeveria, por mbreti dhe ministrat e tij ia dolën të shpëtojnë.

Në qershor të vitit 1940 mbreti emigroi në Londër pas pushtimit të Norvegjisë.

Atje mbreti Haakon themeloi një qeveri në mërgim për të udhëhequr përpjekjet për rezistencë.

Ai u bë simboli kryesor dhe frymëzimi i popullit norvegjez për një Norvegji të Lirë dhe të pavarur.

Pas çlirimit të Norvegjisë më 7 qershor të vitit 1945, mbreti Haakon u kthye në Norvegji.

Mbreti dhe populli norvegjez nuk e harruan kurrë atë që bëri Britania për Norvegjinë dhe çdo vit që nga viti 1947, Norvegjia dërgon një pemë gjigande Krishtlindjeje për miqtë e saj britanikë, si shenjë e mirënjohjes, festës dhe përkujtimit të mbështetjes së Britanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pema është quajtur “Mbretëresha e pyllit” para se të pritet dhe dërgohet në Britani. Ajo zgjidhet me kujdes shumë vite para se të pritet.

Pema është zakonisht një bredh norvegjez, 50-60 vjeçar, mbi 20 metra e gjatë.

Bredhi dhuratë vendoset në Trafalgar Square, në ceremoninë e të cilës në të enjten e parë të dhjetorit mblidhen mijëra njerëz.

Në natën e 12 të Krishtlindjeve pema hiqet dhe dërgohet për riciklim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments