6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Arkeologët turq pretendojnë se kanë zbuluar skeletin e Fermerit të Parë të...

Arkeologët turq pretendojnë se kanë zbuluar skeletin e Fermerit të Parë të Anatolisë Perëndimore

Arkeologët në Turqi pretendojnë se kanë zbuluar skeleton e atij që e quajnë Fermeri i Parë në Anatolinë Perëndimore. Gërmimet janë kryer në një zonë të quajtur Bahçelievler pranë Bilecik dhe mendohet se daton 8 500 vjet më parë. Skeleti i përket një mashkulli të moshës 14-15 vjeç dhe sipas profesorit Erkan Fidan ai është më i vjetri i gjetur në Anatolinë Perëndimore që i përket periudhës së Neolititi-Gurit të Ri.

“Kocka e njeriut është materiali më i besueshëm për të përcaktuar data sepse jeta njerëzore është shumë më e shkurtër sesa ajo e pemëve. Vlerësoj se shtresa ku gjetën skeleton shkon 8500 vjet më pas”, është shprehur Fidan.

Mosha e skeletit ka shtyrë arkeologët ta cilësojnë atë si Fermeri i Parë dhe ai është gjetur në një rajon ku mendohet se 9000 vjet më parë u popullua nga një komunitet që vijoi të jetonte aty deri rreth 6000 vjet më parë. /mekulipress /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments