6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Fryrja e stomakut – Si të përdorni kurat me nenexhik dhe xhenxhefil

Fryrja e stomakut – Si të përdorni kurat me nenexhik dhe xhenxhefil

Fryrja e stomakut është irrituese dhe e bezdisshme, veçanërisht nëse ju ndodh shpesh pas ngrënies.

Zakonisht këto probleme janë të padëmshme, por në disa raste mund të jenë simptomë e ndonjë sëmundjeje të fshehur.

Në kuzhinën tuaj mund të gjeni shumë kura natyrale për këto probleme dhe zgjidhje të menjëhershme, sipas sugjerimeve të mëposhtme të AgroWeb.org.

Çaji I Nenexhikut

Çaji i nenexhikut e qetëson stomakun dhe largon fryrjet.

Atë duhet ta pini në darkë për të ngadalësuar trazirat në stomak.

Për një filxhan me çaj ju nevojiten 7-10 gjethe nenexhiku dhe 250 ml ujë.

Nëse dëshironi mund të shtoni mjaltë ose limon. Në disa raste të tjera mund të shtoni edhe akull.

Xhenxhefili

Çaji me xhenxhefil, mjaltë dhe limon është shumë i mirë kundër gazrave dhe fryrjes në stomak.

Përbërësit e xhenxhefilit kanë aftësinë të qetësojnë zorrët dhe largojnë çdo inflamacion të mundshëm.

Mjafton të zieni 1-2 cm xhenxhefil të grirë hollë në ujë, e më pas të shtoni mjaltë dhe limon dhe ta pini para ose pas vakteve.

Çaji I Kamomilit

Çaji i kamomilit është shumë i dobishëm kundër fryrjeve dhe problemeve me tretjen e urthin.

Çajin mund ta shoqëroni edhe me mjaltë ose lëng limoni.

AgroWeb.org ju këshillon të mos përdorni qumësht sepse ai shkakton fryrje të tepërt.

Për një filxhan me çaj ju nevojitet një lugë çaji kamomil i thatë dhe 250 ml ujë.

Kungulli

Shpesh fryrjet shkaktohen nga fibra e tepërt në stomak dhe zorrë.

Kungulli i verdhë është shumë i mirë kundër këtij problemi sepse eliminon fryrjet.

Hani një filxhan me kungull të zier ose të pjekur gjatë një vakti për të mos pasur fryrje.

Ujë Me Limon

Uji me limon është shumë i mirë për shpërbërjen e duhur të ushqimit.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, uji pastron sistemin ndërsa limoni përmirëson tretjen.

Ujin me limon mund ta pini sapo të zgjoheni për një fillim të mbarë të ditës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments