6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË Shqipëri 1940:Kështu bëhej ceremonia e marrjes së nuses(Foto)

Shqipëri 1940:Kështu bëhej ceremonia e marrjes së nuses(Foto)

Ceremonia e marrjes së nuses kudo në botë ka specifika të ndryshme, varësisht nga kultura e vendit bëhen edhe “adetet” të cilat zakonisht janë të trashëguara brez pas brezi,shkruan InforCulture.info

Edhe shqiptarët, ceremoninë e dasmës dhe marrjes së nuses e kanë bërë në forma unike dhe me tradita interesante, që lidheshin shpeshherë me vendin ku ata jetonin apo edhe ndodhte qe disave prej tyre nuk u`a dinin as kuptimin.

Por, pavarësisht kësaj ,shqiptarët ceremonisë së martesës i kushtonin shumë rëndësi ,dasmat bëheshin të mëdha dhe ftohej thuajse i gjithë farefisi që gëzimin ta ndanin bashkë.

Nusja dhe dhëndrri për dallim nga e sotmja, nuk kishin kontakte paraprake me njëri tjetrin ,dhe takimi i tyre bëhej vetëm ditën e martesës ,pasi nusja arrinte në shtëpi.

Për të marrë nusen nga shtëpia e saj dhe për t’a sjellënë shtëpinë e burrit caktoheshin disa veta, të cilët sado e gjatë të ishte rruga ju duhej qe ta përshkonin në këmbë apo me kuaj.

Nusja duhej të qëndronte “e ngrirë” dhe të mos largonte shaminë nga koka derisa të arrinte në shtëpinë e burrit ku e prisnin dasmorët.

Në disa fotografi të vitit 1940 ,të cilat janë shkrepur nga Giuseppe Massani diku në Tepelenë shihet nusja mbi kalë ,kurse rreth saj janë dy burra pak më të pjekur dhe një djalë i ri(fëmijë).

Në foto poashtu shihen edhe një grup dasmorësh të cilët janë në rrugë dhe ecin para nuses.

I pari është një person më i moshuar i cili nga shqiptarët quhet “Bajraktar” ,ai mban një flamur në dorë dhe arrin i pari në shtëpi dhe sjell lajmin se “nusja po vjen”./InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments