6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KULTURË Fustanella, veshja me shtrirje më të gjerë në qytetet shqiptare

Fustanella, veshja me shtrirje më të gjerë në qytetet shqiptare

Andromaqi Gjergji, studiuese e njohur e thotë: “Kjo pëlhurë e importuar nga Venediku ishte prej pambuku osepambuku të përzier me lin, e punuar dendur dhe kishte qëndrueshmëri”

Emri “fistan”, “fustanelle” etj, mendohet se vjen nga një pëlhurë e importuar prej Raguzës, dhemë vonë prej Venedikut që quhej fustan (fustagno). Andromaqi Gjergji, studiuese e njohur e thotë: “Kjo pëlhurë e importuar nga Venediku ishte prej pambuku osepambuku të përzier me lin, e punuar dendur dhe kishte qëndrueshmëri”

Sipas një dokumenti të vitit 1403 përcaktohet qartë se për cilën shtresë shoqërore destinohej kjo pëlhurë në atë kohë. Atje flitet për dy – tre topa fustan (fustagno) që u jepen dhuratë fisnikëve vendas për të varfërit e tyre, për ata shërbëtorë të zotërisë suaj që banojnë në vilat – thotë Andromaqi Gjergji.

Kel Marubi

Fustanella është një fund i gjerë me kinda që shkon deri në gjunjë e bërë me pëlhurëpambuku, me ngjyrë të bardhë. Ndërsa për komitët apo kaçakët me ngjyrë të murmeose të zezë. Gjatësia e fustanellës është herë mbi gju e herë nën gju deri në pulpë.Fustanellat e shkurtra i mbanin djemtë e rinj dhe burrat e rrinj. Fustanellat e gjata I kanë mbajtur kryesisht burrat e shtresës së pasur të qytetit të Shkodrës. Te shtresat e pasuratë popullsisë së qytetit numri i palave varjonte nga 500-600 pala, dhe ndryshonte sipas gjendjes ekonomike të porositësit.

Në foto “Zotëri qytetar shkodran me fistan e fes tonuz” – Kel Marubi, fillim shek XIX

Përpunoj për Dosja.al Suad Barbullushi.

(I.A/dosja.al)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments