6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme të organizmit, përgjegjëse për mirëfunksionimin e trurit, zemrës, mëlçisë e të gjitha organeve e sistemeve të tjera.


Kur gjëndra tiroide nuk arrin të prodhojë majftueshëm hormone,trupi vuan nga hipotiroidizmi. Trupi nuk është i aftë të prodhojë jod, ndaj dieta juaj ushqimore duhet të jetë e pasur me boronica, luleshtrydhe, kos, fasule dhe patate. Një diete të mirëekuilibruar që përmban brokoli, lulelakët, ushqime të pasura me omega-3 dhe Omega-6 mund t’ju ndihmojë gjithashtu të kuroni këtë problem.
Kur hipotiroidizmi nuk trajtohet, mund të çojë në gjendje depresive, keqfunksionim të zemrës ose koma, por kur diagnostikohet me një test të thjeshtë të gjakut, hipotiroidizmi trajtohet lehtësisht me një pilulë të përditshme. Lexoni më poshtë shenjat dhe simptomat e këtij problemi shëndetësor:


1.Dobësi dhe lodhje.
2. Flokë të thatë, të dobët, lëkurë e zbehtë.
3. Ndjeshmëri e lartë ndaj te ftohtit.
4. Kapsllëk.
5. Dhimbje muskujsh
6. Humbje kujtese.
7. Cikël i çrregullt menstrual
8. Depresion dhe nervozizëm.
Është e rëndësishme të theksohet se jo të gjithë e përjetojnë hipotiroidizmin në të njëjtën mënyrë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments