6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund ti konsumoni edhe nëse data e tyre e skadencës ka kaluar. Le ti hedhim një sy sëbashku.

1. Drithërat

Nëse nuk e hapni kutinë, ju mund të mbani drithërat deri në gjashtë muaj, nga data e skadimit të saj.

Cereal | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

2. Ushqimi i Paketuar

Zakonisht ushqimet e paketuara janë shumë të sigurta, kështu që do të zgjasë shumë më tepër sesa e mendoni. Nëse pas disa ditësh mendoni që ta konsumoni një ushqim të paketuar, me siguri nuk po gaboheni, pasi ai do të vazhdojë të jetë i ngrënshëm.

Prepackaged Food | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

3. Buka

Këtu ka një sugjerim të madh vizual: nëse buka është jeshile, mos e hani. Nëse nuk është e gjelbër, konsumoheni.

Bread | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

4. Çokollatat

Sendet e bardha që shfaqen në çokollatë në të vërtetë nuk janë myk dhe janë të sigurta për tu ngrënë. Për sa kohë që ju e mbani çokollatën tuaj të freskët, ajo mund të zgjasë me muaj apo edhe vite të tëra nga data e vendosur në paketë.

Chocolate | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

5. Djath

Djathi ka një tregim shumë më të madh për t’ju treguar nëse është e sigurt për të ngrënë pas skadencës ose jo. Djathi i mykur duket i shëmtuar dhe normalisht askush sdo e çonte në mendje se mund ta konsumonte, por ju thjesht mund ta largoni mykun me anë të një thike dhe më pas mund të konsumoni pjesen tjetër.

Cheese | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

6. Makaronat

Makaronat mund të zgjasin deri në dy vjet nga data e skadencës. Ju me siguri i bëni pyetje vetes se përse duhet një datë skadence mbi makaronat? Fundja kush blen makarona për të mos i ngrënë brenda dy viteve?

Pasta | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

7. Patatinat

Një tjetër nga ato ushqime që mund të zgjasë për një kohë të gjatë, për aq kohë sa nuk e hapni qesen, janë patatinat. Bëhet fjalë për të paktën disa muaj nga data e skadimit. Sigurisht që është më mirë të jesh i sigurt dhe ta hash brenda datës së skadencës.

Chips | Foods You Can Safely Eat Past Their Expiration Date | Brain Berries

8. Ushqimet e ngrira

Ushqimi i ngrirë mund të qëndrojë deri në një vit pas skadencës. shtypur. Ngrirja e ushqimit është mënyra më e mirë për ta mbajtur atë të freskët.

Ja pse duhet të konsumojmë frutat dhe perimet të ngrira – Bioutiful

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments