6.1 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021
Home RETROSPEKTIVË Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë e ceremonisë së shpalljes mbret të Ahmet Zogut, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar:

Pasi priti delegacionin e Asamblesë Kushtetuese, i cili i komunikoi lartësimin e tij në fronin e Shqipërisë, Ahmet Zogu, i shoqëruar nga oficerë dhe një skuadron kalorësish, shkoi në Asamblenë Kushtetuese, ku u betua për detyrën e re duke lexuar formulën e shenjtë, të cilën më pas e nënshkroi.1 / 7

Anëtarët e trupit diplomatik me rroba civile dhe personalitetet shtetërore morën pjesë në takim. Pati njëqind e një të shtëna me top me rastin e  ngjitjes së tij në fron. Sot morëm fotografitë që botojmë më lart, të cilat ilustrojnë këto ngjarje dhe tregojnë shkëlqimin dhe entuziazmin me të cilët u festua shpallja e sovranit të ri.Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zogu I, i cili ka bërë betimin për detyrën e re duke lexuar formulën e së cilës ai ka nënshkruar tekstin, do të jetë një sovran kushtetues. Ai njoftoi kombet e ndryshme me rastin e ngjitjes së tij në fron.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si ta forconi WiFi’në? Ju duhet vetëm një kanaçe

Të gjithë kemi nevojë për sinjale të mira të Wi-Fi, por nganjëherë kemi probleme. Kjo është metoda që funksionon edhe ndonse kërkon...

Historia e vërtetë: Ja kush e zbuloi Amerikën?

Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e...

Kur dikush ju fyen, thjesht i thoni një fjalë: Truku i fuqishëm i Sigmund Frojdit

Se si ta çarmatosni një person që dëshiron t’ju poshtërojë? Personi që ju fyen ka vetëm një mision, t’ju...

Historia e një sozie të Stalinit/ U detyrua të firmoste marrëveshjen që e ndalonte të fliste

Në kohën kur i riu Feliks Dadaev, që vinte nga një fshat i Dagestanit, u bë zyrtarisht sozia e Josif Stalinit,...

Recent Comments