Categories: SHKENCË/TECH

NASA në misionin e tyre, me sukses prekën asteroidin

Pasi orbitoi rreth Tokës asteroidi Bennu për gati dy vjet, anija kozmike e NASA-s OSIRIS-REx preku me sukses dhe zgjati krahun e saj robotik për të mbledhur një mostër nga sipërfaqja e asteroidit të martën.

Kjo mostër do të kthehet në Tokë në vitin 2023, shkruan CNN.

Për të arritur këtë, një anije kozmike me përmasa furgoni duhej të prekte për pak kohë asteroidin në një vend uljeje të quajtur Nightingale.

Krahu zgjati për të mbledhur një mostër. Pastaj, anija u tërhoq përsëri e sigurt.

Gjithçka shkoi në mënyrë perfekte bazuar në të dhënat e dërguara nga anija kozmike, sipas Dante Lauretta, hetuesi kryesor i misionit dhe një profesor në Universitetin e Arizonës.

Agjencia do të jetë në gjendje të konfirmojë nëse një mostër është mbledhur me sukses më vonë dhe imazhet e ngjarjes do të jenë në dispozicion të mërkurën në faqen e NASA-s.

“Kjo ishte një arritje e jashtëzakonshme – dhe sot ne kemi avancuar si shkencën ashtu edhe inxhinierinë dhe perspektivat tona për misionet e ardhshme për të studiuar këto objekte misterioze të sistemit diellor”, tha Thomas Zurbuchen, administrator i asociuar për Drejtorinë e Misionit Shkencor të NASA-s në një deklaratë. I ndodhur më shumë se 200 milion milje larg Tokës, Bennu është një asteroid i mbushur me gurë. Është një asteroid “grumbull rrënojash”, i cili është një grup gurësh të mbajtur së bashku nga graviteti më shumë, sesa një objekt i vetëm.

In For Culture

Recent Posts

Shkrimet e para shqipe në çfarë dialekti ishin?

Dokumenti i parë i datuar që njohim deri më sot në gjuhën shqipe është Formula e…

9 mins ago

Ndikimi i shegës tek diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të…

52 mins ago

Inaugurimi i presidentit të parë të SHBA, George Washington: Mund të kishte qenë Mbret, zgjodhi diçka shumë më thjesht

Më 30 prill 1789, George Washington u inagurua si Presidenti i parë i Shteteve të…

1 hour ago

1990/ Një letër në xhepin e të vrarit në kufi(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më datën 25.5.1990, rreth orës 24.00, rreth 200 metra larg kufirit, në…

1 hour ago

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

3 hours ago

Ja kafshët që ruajnë distancën sociale në rast pandemie

Teksa pandemia e koronavirusit po bëhet një normalitet me njerëzit, distanca sociale është bërë pjesë…

4 hours ago