6.1 C
Pristina
Saturday, February 27, 2021
Home KËSHILLA Shërojeni dhimbjen e nyjave me uthull:

Shërojeni dhimbjen e nyjave me uthull:

Zgjidhni njërën ndër tri recetat e forta dhe lehtësoni dhembjet e padurueshme

Nëse vuani nga dhembjet e nyjave, e dini shumë mirë që ilaçet standarde ofrojnë vetëm lehtësim momental.

Mënyra më e mirë e zbutjes së dhembjeve dhe simptomave të artritit është ndryshimi i mënyrës së jetës, duke përfshirë edhe mënyrën e ushqimit.

Gjithashtu, mund t’i përdorni mjetet e mjekësisë popullore, ndërkaq njëra ndër to është uthulla e mollës.

Uthulla e mollës është e shkëlqyeshme dhe treguar si armë kundër dhembjeve të nyjave, veç tjerash edhe antioksidans i fuqishëm, i cili ndihmon pastrimin e organizmit nga helmet.

Mënyra e përdorimit të uthullës së mollës te dhembja e nyjave:

Dushi

Përzieni 1 gotë uthull molle me 6 gota ujë dhe në të lagni duart (apo këmbët). Nëse keni dhembje në pjesën e qafës apo në pjesën tjetër të trupit, vendosni kompresë në vendin e dhembjes.

Fërkimi

Përzieni 2 lugë supe uthull molle me 1 lugë supe vaj ulliri, përzieni mirë dhe fërkoni me këtë tretje në nyje të dhembshme. Fërkimi i rregullt ndihmon dhe lehtëson me efikasitet problemet.

Pija shëruese

Zbërtheni 3 lugë supe uthull molle në 300 ml ujë, apo në cilindo lëngë pemësh. Konsumoni këtë pije 3 herë në ditë, para racionit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shenjat që tregojnë se po i lani flokët më shpesh seç duhet

Megjithëse mund të duket se larja e flokëve tuaj ditë pas dite, e ndihmon flokun të mbetet i pastër dhe i shëndetshëm,...

Video mahnitëse! Shikoni lidhjen e veçantë që kanë këto dhelpra me këtë grua

Gjithmonë është thënë se dhelprat janë dinake, por siç duket, ato dikan të duan gjithashtu, raporton “TheSun”, transmeton lajmi.net.

Shkrimtarja amerikane:Do të doja shumë të isha një shqiptare e Malësisë

Ekspedita e Rose Wilder Lane, një shkrimtareje amerikane e cila në vitet e 20-ta vendos së bashku me ekipin e saj të...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

ëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të përgatitur diçka të...

Recent Comments