Categories: KËSHILLA

13 sëmundjet që mund të shfaqen si pasojë e mungesës së vitaminës D

A e dini që vitamina D është shumë e rëndësishme për trupin e njeriut?

Fatkeqësisht shumica e “profesionistëve shëndetësorë” ju thonë që të shmangni rrezet e diellit sepse mund të shfaqet kanceri në lëkurë, transmeton lajmi.net.

Kjo ndodhë sepse këta “profesionistë” nuk e kuptojnë që vitamina D ndihmon lëkurën që të parandalojë kancerin në lëkurë, shkruan anyavien. Vitamina D mund të shërojë edhe sëmundjet e zemrës, diabetin dhe sëmundjet tjera kronike.

Këto janë sëmundjet që mund të shfaqen si pasojë e mungesës së vitaminës D.

Dëmtime në eshtra

Sëmundje frekuentuese

Dhimbje në muskuj

Inflamacion

Astmën

Depresionin

Sëmundjet e zemrës

Presionin e lartë të gjakut

Artriti reumatoid me RA.

Sklerozë të shumëfishtë

Kanceri

Sëmundja periodontale

Diabeti

Fatkeqësisht, është e vështirë që të merrni vitaminën D nga një dietë normale. Është i vendosur thellësisht në mishin e peshkut, tuna, salmon dhe mackerel. Disa kërpudha si reishi kanë gjithashtu shumë vitamin D.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

3 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

3 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

4 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago