Categories: KËSHILLA

Ilaqi më efikas shtëpiak: Në çast qetëson dhembjet dhe ngërçet e muskujve!

S’ka gjë më keq se dhembja e muskujve

Masazhi u bën shumë mirë muskujve, ai rrit tonusin e muskujve, i qetëson, i normalizon proceset metabolike dhe ka ndikim qetësues në sistemin nervor.

Në qoftë se me rastin e masazhit përdorni edhe melhem përkatës, rezultatet janë edhe më të mira.

Melhem të shkëlqyeshëm për luftimin kundër ngërçeve dhe dhembjeve të muskujve mund të bëni edhe në shtëpinë tuaj.

Ai depërton thellë në inde dhe në çast krijon ndjenjë qetësuese.

Në një enë qitni gjysmë filxhani të vogël vaj kokosi dhe një të katërtën e filxhanit dyllë blete dhe shkrini në avull.

Pastaj përzieni mirë tretjen dhe shtoni 2 lugë xhenxhefil pluhur, 2 lugë shafran dhe 15 pika vaj livande.

Sërish përzieni të gjitha dhe qitni në një kavanoz qelqi dhe prisni që të ftohet. Dhe melhemi është i gatshëm për përdorim.

Ilaçi qitet në muskuj të dhembshëm apo muskuj të lodhur.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

15 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

15 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

16 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

3 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

3 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

3 days ago