Categories: KËSHILLA

Çaji që ul shtypjen e gjakut

Lulja e hibiskusit para së gjithash është cilësuar shkaku i dukjes, por meriton edhe të njëjtën vëmendje falë efekteve të veta shëruese. Çaji nga hibiskusi është paksa me shije të hidhur, por mos harroni se është përplot me vitamina C, aminoacide, hekur, flavonoide, vajra eterike dhe acide. Në bazë të shumë studimeve, shkencëtarët kanë theksuar se ndikon në shëndetin e zemrës, rregullon shtypjen e gjakut, madje edhe atë vetëm katër javë pasi keni filluar ta konsumoni çajin. Edhe nëse nuk keni telashe me shëndetin, çaji ju freskon, qoftë i ngrohtë apo i ftohtë.

PËRBËRËSIT

• 4 dcl ujë; • 1 shkop të kanellës; • 3 lugë gjethe të thara hibiskus apo 4-5 lule të freskët; • 1 lugë sheqer dhe • Lëng nga një portokall. PËRGATITJA: Ujin e ngrohtë e derdhni sipër hibiskusit dhe kanellës. Le të qëndrojë ashtu së paku njëzet minuta e më pas ia hidhni sheqerin dhe lëngun e portokallit. Mund ta shërbeni të ngrohtë dhe të ftohtë.

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

9 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

10 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

10 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

11 hours ago