Categories: KËSHILLA

Ilaçet natyrale për hundët që rrjedhin

Trupi juaj posedon mundësitë e nevojshme, natyrale, që të largojë mikrobet, alergjenët dhe irrituesit. Hundët që rrjedhin shpeshherë rritin shumën e mukozës që prodhohet në sinuse, e po ashtu edhe nëpër kalimet nazale. Në vijim ju paraqesim disa nga zgjidhjet natyrale për ta shëruar hundën që rrjedhë.

ZGJIDHJA ME UJIN E NJELMËT

Ka shumë veti shëruese që ofron uji i njelmët në kalimet nazale. Së pari, ndihmon në heqjen e mukozës shtesë, duke e bërë më të lehtë eliminimin e tyre dhe të merrni më lehtë frymë. Pastaj mundëson edhe largimin e irrituesve. Në 2 gota ujë të vluar, tretni ½ e lugës kripë, uluni, shtrini kokën dhe hidhni disa pika në zgavrat e hundët.

SHAFRANI

Kjo erëz mirë e njohur njihet për efektin e saj në ilaçet shtëpiake, pasi që përmban përbërës të fortë kundër mikrobeve dhe kundër inflamacioneve. Për të ndier lehtësim nga hundët të rrjedhin, thjesht tretni një lugë shafran në një gotë qumësht të ngrohtë dhe e merrni para se të flini.

In For Culture

Recent Posts

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit më 28 Nëntor 1912

Me rastin e ditës së Pavarësisë, “Diaspora Shqptare” risjell sot të plotë fjalimin e Ismail…

7 mins ago

480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19!

1.565 TESTIME, 480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit,…

14 mins ago

Pse duhet të hani kos në mëngjes? Vlerat fantastike për shëndetin

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet…

19 mins ago

Jeta e panjohur e Sofokliut

MJESHTRI I TRAGJEDIVE TË LASHTA GREKE... Sofokliu, ishte një dramaturg që jetoi në Greqinë e…

19 mins ago

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

17 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

22 hours ago