6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KËSHILLA Ilaçet natyrale për hundët që rrjedhin

Ilaçet natyrale për hundët që rrjedhin

Trupi juaj posedon mundësitë e nevojshme, natyrale, që të largojë mikrobet, alergjenët dhe irrituesit. Hundët që rrjedhin shpeshherë rritin shumën e mukozës që prodhohet në sinuse, e po ashtu edhe nëpër kalimet nazale. Në vijim ju paraqesim disa nga zgjidhjet natyrale për ta shëruar hundën që rrjedhë.

ZGJIDHJA ME UJIN E NJELMËT

Ka shumë veti shëruese që ofron uji i njelmët në kalimet nazale. Së pari, ndihmon në heqjen e mukozës shtesë, duke e bërë më të lehtë eliminimin e tyre dhe të merrni më lehtë frymë. Pastaj mundëson edhe largimin e irrituesve. Në 2 gota ujë të vluar, tretni ½ e lugës kripë, uluni, shtrini kokën dhe hidhni disa pika në zgavrat e hundët.

SHAFRANI

Kjo erëz mirë e njohur njihet për efektin e saj në ilaçet shtëpiake, pasi që përmban përbërës të fortë kundër mikrobeve dhe kundër inflamacioneve. Për të ndier lehtësim nga hundët të rrjedhin, thjesht tretni një lugë shafran në një gotë qumësht të ngrohtë dhe e merrni para se të flini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte At Zef Valentini, në studimet mesjetare shqiptare?

“Ai âsht sot albanologu mâ i madh i gjallë. Por historia e Shqipnisë do ta kujtojnë mbi të gjitha si shkenctarin, që...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli...

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e higjienës së përditshmeNëse nuk i lan dhëmbët shpesh...

Recent Comments