6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home SHKENCË/TECH Ja si ta zbuloni nëse dikush po jua vjedhë internetin

Ja si ta zbuloni nëse dikush po jua vjedhë internetin

Në qoftë se dyshoni se dikush po përdor internetin tuaj, atëherë shkoni në “router’s administration page” dhe kyçuni duke shtypur në kutinë e adresës “192.168.1.1” ose “192.168.2.1”.
Sapo ta bëni këtë në opsionin “wireless configuration,” “wireless status,” ose në listën “DHCP client” mund të shikoni numrin e pajisjeve që janë të lidhur më qendrën tuaj të internetit.

Nëse aty shikoni gjashtë të tilla, ndërkohë që në shtëpi keni vetëm katër, atëherë dikush mund të jetë duke përdorur pa lejen tuaj Wi-Fi.

Nëse zbuloni këtë, atëherë ndryshoni fjalëkalimin e Wi-Fi suaj dhe për ta bërë më të sigurt akoma në menunë e wireless settings klikoni mbi ‘Service Set identifier (SSID)’ dhe ndryshojeni emrin me një të ri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

256 TË SHËRUAR DHE 288 RASTE ME COVID-19!

256 TË SHËRUAR DHE 288 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Sa shqiptarë ishin në vitin 1953 sipas dokumenteve të CIA-s

Në publikimin e 13 milion faqeve nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës amerikane CIA, flitet edhe për shumë fakte rreth shqiptarëve. Këto dokumente...

A e dini pse personazhet e filmave të vizatuar mbajnë dorëza

Për këtë pyetje në fakt ka disa përgjigje, por më kryesorja është se në vitet e hershme kur filmat e animuar morën...

Si na përgjojnë shërbimet e fshehta?

Agjencitë e sigurisë kombëtare në pothuaj të gjithë vendet e botës tani bashkëpunojnë me operatorët e telefonisë celulare, që shpesh herë u...

Recent Comments