Pamje nga një dasmë në Prishtinë në vitin 1984 (Video amatore)

Edhe sot në vendin tonë një ndër ceremonitë kryesore të dasmës llogaritet të jetë marrja e nusës në mënyrë të organizuar nga krushqit apo dasmorët. /InforCulture.info

Kjo traditë në të kaluarën është bërë në forma më arkaike, dasmorët kanë shkuar në shtëpinë e nusës me kuaj, qerre, dhe mjete të tjera transporti që janë përdorur në periudha të ndryshme të kohës.

Mirëpo tradita e shkuarjes së dasmorve në grup të organizuar, ndër shqiptarë që ka ekzistuar qysh në kohërat më të vjetra ekziston edhe sot. Kjo ceremoni dasmore sot aplikohet në të njejtën formë të organizuar të krushqëve mirëpo në shtëpinë e nusës shkohet me anë të veturave automobilistike. E kjo mënyrë posaqërisht në qytete filloi të aplikohet qysh në gjysmën e dytë të shekullit 20.

Në videon që kemi sjellur në poshtë mund të shihni pamje të një darme të vitit 1984 në Prishtinë. Videoja është amatore,  mirëpo pamjet janë shumë nostalgjike pasiqë në video shihen edhe pjesë të ndryshme të qytetit të Prishtinës.

Në video shihet se krushqëve sic është traditë ju prinë ‘bajraku’, ndërsa në fund të kolonës së veturave automobilistike është vetura apo sic quhet ‘’kerri i nusës’’që cdo herë është munduar të jetë sa më i zbukuruar. /InforCulture.info

Video: Youtube, Nehat Duraku

InFor. Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

9 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

10 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

10 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

11 hours ago