6.1 C
Pristina
Friday, February 26, 2021
Home KËSHILLA Ç'duhet të bëni nëse grerëzat pickojnë fëmijën tuaj gjatë verës

Ç’duhet të bëni nëse grerëzat pickojnë fëmijën tuaj gjatë verës

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.

Rastet më të rënda janë kur fëmija juaj  mund të jetë alergjik, e në këtë rast dhe një pickim sado i vogël mund të sjellë shok alergjik, gjendje shumë e rrezikshme.

Por si të veproni në këto raste, kur fëmija juaj është “sulmuar” nga grerëzat?!

Nëse thumbi i saj është ende nën lëkurë, merrni një piskatore vetullash, sterilizojeni atë me alkool apo duke e kaluar mbi flakën e çakmakut, dhe mundohuni ta nxirrni thumbin.

Vendosni akull ose kompresa të ftohta në plagë për të zvogëluar ënjtjen.

Nëse pickimi ka ndodhur në gojë, atëherë menjëherë jepini fëmijës akull, sepse në këtë pjesë është shumë e rrezikshme, pasi enjtja bllokon rrugët e frymëmarrjes.

Në këtë rast nuk duhet të tentoni të hiqni thumbin, pasi kjo mund të shkaktojë përhapjen e helmit edhe më tej. Nëse situata bëhet serioze, drejtojuni urgjencës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush i nëmi “Bjeshkët e Nemuna”?

Nga: Mehmet EleziSipas njoftimit që dha media kah fundi i gushtit 2013, ato ditë artisti holandez Jaap van’t...

Ja çfarë i konsideronte shqiptarët Adolf Hitler

Lideri nazist i Gjermanisë, shqiptarët i konsideronte për "racë të pastër ariane", për “trima dhe fisnikë”, kurse Shqipërinë e cilësonte "vend të...

Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut

Ndonjëherë janë bërë polemika në lidhje me krimet greke në territorin tonë gjatë Luftës së Parë Botërore. Grekët përdorin tezën se këto...

Çfarë janë vrimat e zeza dhe si krijohen – Gjithçka që duhet të dini për to

Vrimat e zeza janë një prej gjërave më të çuditshme në ekzistencë, gjithçka për to duket sikur nuk ka fare kuptim, shkruan...

Recent Comments