6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI E Jashtëzakonshme – Shqipe e shkruar mbi 4200 vjet më parë

E Jashtëzakonshme – Shqipe e shkruar mbi 4200 vjet më parë

Një dokument monumental i plotë i mbishkruar në një tullë në një prej qyteteve më të lashtë të Shumerit, Lagash-it, qytet ku nderohej zot Ninurta, i Urti me simbolin e tij Shqipen dykrenore.

Ninurta quhej edhe Ninip dhe ishte djali trashëgimtar i Enlil-it (yll i yllit, bir i yllit, bir i zotit), dhe pra, Ni Nip i Zotit.

Tetë rreshtat Shumerisht në krahun e majtë mund të kuptohen apo lexohen drejtpërdrejt respektivisht në të djathtë në Shqip:

Zotnin mir shkru (Ninurta – i Urti), burr mjaft i fort / (sakt/tamam) kal-ngja, zot Enlili (e) la mëkëmbës.

Burr (i) zot ba mat shum mir, mbikqyri/pa themel-in sipër tokës së Lagash-it, (tempullin) e ai/tij, mu nertu !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Njihuni me ushqimet më të mira për shëndetin e mushkërive

Pa mushkëritë nuk ka jetë. Ato janë të nevojshme për pastrimin e oksigjenit nga toksinat dhe transportimin e tij nëpërmjet gjakut drejt...

Për Betejën e Kosovës ekziston vetëm një dokument, ruhet në Itali

Historiani kosovar, Jahja Drançolli, ka treguar se ekziston vetëm një dokument sa i përket Betejës së Kosovës, e cila ka ndodhur para...

Fshati ku mendohet se fshihet thesari i Aleksandrit të Madh

Miraka është fshati mes Elbasanit dhe Librazhdit ku kërkohet thesari i Aleksandrit të Madh. Fshati ka pozicion të çuditshëm gjeografik. Në anën...

Fakte interesante për shtëpitë në Kinë që i bëjnë ato të ndryshme nga shtëpitë në të gjithë botën

Kina është një vend i madh ku njerëzit mund të flasin dialekte të ndryshme dhe të mos kuptojnë njëri-tjetrin.

Recent Comments