6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KËSHILLA 3 mënyra të thjeshta për të dalluar ushqimet organike nga ato të...

3 mënyra të thjeshta për të dalluar ushqimet organike nga ato të dëmshme për shëndetin

Ditët e sotme është e vështirë në vendin tonë për te gjetur ushqime të shëndetshme dhe jo të modifikuara gjenetikisht(OMGJ) por ka disa mënyra për të zbuluar nëse ato janë apo jo organike:

Ushqimet e OMGJ janë rezistente ndaj dëmtuesve, herbicideve, kërpudhave dhe viruseve. Ata shijojnë më mirë dhe rriten më shpejt se produktet organike.

Produktet OMGJ mund të shkaktojnë një reaksion alergjik. Për shembull, nëse jeni alergjik ndaj lajthive dhe keni ngrënë një produkt me gjenet e lajthisë, mund të shkaktojë një reagim alergjik. Kjo është arsyeja pse gjithmonë duhet të lexoni me vëmendje informacionet për etiketat.

-Lexoni mirë etiketat: Produktet organike shënohen në një mënyrë të veçantë. Shikoni etiketat “100% organike”, “Organike” ose “Bërë me përbërës organikë”. Ata garantojnë se produkti nuk përmban përbërës të OMGJ.

Kushtojini vëmendje mbishkrimeve “Pa OMGJ,” “Jo OMGJ”, ose “Prodhuar pa përbërës të modifikuar gjenetikisht.” Këto produkte mund të përmbajnë OMGJ, por jo më shumë se 0.9%.

-Ushqimet e modifikuar gjenetikisht duken të përsosura. Ata kanë formën e duhur, të njëjtën madhësi për një afat të gjatë kohor sepse gjenet e reja i lejojnë ata të rezistojnë ndikimin negativ të jashtëm.

Nëse perimet preken nga insektet, ato ndoshta janë organike.

Nëse është e rëndësishme për ju të mos konsumoni produktet gjenetikisht të ndryshueshme atëhëerë kini parasysh:

78% e sojës, 33% e misrit dhe 64% e pambukut në botë janë të ndryshueshme gjenetikisht dhe shpesh gjenden në produkte si:

Ata janë shtuar në ushqime të tilla si:

salçiçe

produkte të qumështit dhe djathit

produkte gjysmë të gatshme dhe përzierje mielli

drithëra për mëngjes

bukë dhe ëmbëlsira

pije te ëmbla

gjalpë të butë dhe kikirikë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments