Categories: RETROSPEKTIVË

Nuk i ndau dot as Muri i Berlinit, foto prekëse e dy vëllezërve

Bashkimi i dy vëllezërve gjerman të ndarë nga Murit të Berlinit, që ishte vendosur si një kufi midis Gjermanisë lindore nga ajo perëndimore, konsiderohet si një nga fotot më të bukura e domethënëse të viteve 1900.

Ata u bashkuan falë një leje të veçantë për të festuar së bashku Krishtlindjet në 17 dhjetor të vitit 1963.

Qytetarëve të Berlinit Perëndimor iu lejua që të kalonin në Lindje për të festuar Krishtlindjet me të afërmit e tyre

Ky moment është kapur nga fotografi Ian Berry për “Magnum Photos” dhe ndër vite është cilësuar si një nga fotot që përshkruan më së atë periudhë.

Ndërsa rrëzimi i Murit të Berlinit ndodhi më 3 tetor 1989, pra rreth 26 vite pas momentin të takimit të dy vëllezërve.ka.ta

In For Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

15 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

15 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

16 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

17 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

17 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

18 hours ago