6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home KURIOZITETE A po përdorni maskën e duhur? Njihuni me modelet dhe efikasitetin e...

A po përdorni maskën e duhur? Njihuni me modelet dhe efikasitetin e tyre

A e dini cila është maska që ju mbron nga koronavirusi?

Në foton e mëposhtme do të keni mundësi të njiheni me disa lloje maskash nga efikasifetin e tyre.

Në foton e parë është e ilustruar maska “KN95” e cila ka një mbrojtje të lartë ndaj virusit, duke vazhduar më pas me maskat kirugjikale të cilat janë të këshillueshme për një përdorim  dhe në fund me maskat tekstile dhe ato me karbon.

Cilat maska janë më efektive?

Maskat më të përshtatshme janë ato të klasës ‘FFP3’ ose ‘FFP2’, të çertifikuara në përputhje me ‘EN 149’, i cili konsiderohet një standard i nevojshëm për të siguruar mbrojtje të sigurt kundër rrezikut biologjik. Kjo shpjegohet nga Shoqata e prodhuesve dhe shpërndarësve të pajisjeve mbrojtëse personale dhe kolektive (Dpi), e cila në një shënim zyrtar thotë se maskat ‘FFP3’ kanë një efikasitet filtrimi prej 98% (krahasuar me 92% të garantuar nga ato të klasës ‘FFP2’ .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiponja kundër krokodilit: çfarë momenti spektakolar!

Ky është momenti i pabesueshëm kur një shqiponjë ia rrëmben ushqimin një krokodili, direkt nga goja.Me kthetrat e...

Historia e stomatologut të parë në Shqipëri

Historia e Hasan Kadukut është shembulli i atyre njerëzve të cilët vendosën që të ndjekin pasionin e tyre në jetë dhe t’ja...

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Recent Comments