Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Kush janë ata që e krijuan amanetin e Atë Gjergj Fishtës?

“HYLLI TË JETOJË!”

Hylli i Dritës nuk do të kishte asnjëherë rëndësinë që kishte dhe vazhdon të ketë po të mos ishin autorët që kanë botuar aty. Prandaj, më poshtë, Konica.al paraqet autorët kryesorë në këtë Revistë nga viti 1913 deri në vitin 1944:

Atë Justin Rrota – Gjuhëtar i rëndësishëm dhe autor i një prej sintaksave të para.

Atë Vinçenc Prennushi – Poet, përkthyes dhe ipeshkëv i Durrësit.

Atë Marin Sirdani – Historian

Atë Anton Harapi – Shkrimtar, studiues dhe politikan i njohur (anëtar i Këshillit të Regjencës)

Zoi Xoxa – Eseist

Athanas Gegaj – Publicist

Atë Çipirjan Nikaj – Studiues dhe publicist

Atë Benedikt Demaj – Shkrimtar, poet, publicist dhe folklorist i njohur (mbledhësi i “Eposit të Kreshnikëve”).

Atë Donat Kurti – Folklorist (mbledhësi i “Prralla Kombtare”, “Lojna Kombtare” etj.)

Atë Anton Fishta – Poet, përkthyes dhe publicist

Atë Gjon Shllaku – Filozof dhe përkthyes

Kasem Bajrami – Shkrimtar, publicist dhe arsimtar

Dom Lazër Shantoja – Shkrimtar dhe përkthyes nga gjermanishtja (përkthyesi i parë i Gëtes)

Lumo Skëndo – Publicist

Luigj Gurakuqi – Politikan shumë i njohur e shkrimtar pak i njohur

Atë Pal Dodaj – Publicist, historian dhe arkivist i Arkivës së Kuvendit Françeskan të G’juhadolit

Imzot Lazër Mjeda – Shkrimtar, përkthyes dhe ipeshkëv i Shkodrës (Vëllai i dom Ndre Mjedës)

Ernest Koliqi – Shkrimtar, prozatori i parë modern shqiptar

Zef Harapi – Shkrimtar dhe studiues

Faik Konica – Publicist, botues dhe shkrimtar

Dom Ndre Mjeda – Poet, përkthyes dhe politikan

Kol Mirakaj – Studiues dhe politikan

Gjon Kamsi – Studiues dhe publicist

Eqerem Çabej – Studiues

Aleksandër Sirdani – Shkrimtar dhe studiues

Mati Logoreci – Arsimtar, shkrimtar dhe publicist

Bashkë me figurën poliedrike atë Gjergj Fishta, intelektualët e mësipërm krijuan atë “Votër kulture shqyptare” në të cilën nuk u fik asnjëherë zjarri i atdhedashurisë. /Konica.al /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

8 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

9 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

9 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

9 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

9 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

10 hours ago