6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home RETROSPEKTIVË Fotografi nga koha kur lumenjtë e Prishtinës u futën në tuba

Fotografi nga koha kur lumenjtë e Prishtinës u futën në tuba

Prishtina praktikisht tani është qytet pa lum, sikur edhe i janë thurur kënga nga grupi Gjurmët ku Prishtina apostrofohet si qytet pa lum, “Heroi i Qytetit pa Lum” (titulli i këngës).

Mirëpo në mes të Prishtinës në fakt kanë kaluar dy lumenj. I pari është quajtur “Vellusha” e  lumi i dytë është quajtur “Prishtevka”, raporton Ndertimi.info.

Ata janë futur në tuba dhe sot rrjedhin përfundi këmbëve të atyre që ecin edhe mbi sheshin “Skenderbeu”.

Platforma “Oral History Kosovo” ka publikuar dy fotografi nga kohë kur janë mbuluar këta lumenj.

“Qyteti i vjetër i Prishtinës shtrihej në mes të dy lumenjëve, Vellushës dhe Prishtevkës. E para u mbulua në vitet ‘50, përderisa e dyta në vitet e ‘70-ta. Për shumë qytetar ky ishte intervenim shumë serioz, jo vetëm në gjeografinë e qytetit, por edhe në identitetin e tij”, thuhet në postimin e kësaj platforme me këto dy fotografi më poshtë./InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments